Bugünkü
Takvim

'tan Zeynep'e ödül

Türk Mimar , projesiyle İngiltere Veliaht Prensi Charles’tan ödül aldı. ’ne layık görülen İkbal, “’da bir Türk kültür merkezi tasarladım. Kendi mimarimize özgü oldu ve kazandım” dedi

Prens Charles'tan Zeynep'e ödül
İngiltere tahtının birinci varisi Prens Charles, Türk mimar Zeynep İkbal'e ödül verdi. Prens Charles'ın himayesindeki Prince's School of Traditional Arts'taki yüksek lisans öğrenimini 'da bir tasarlayarak tamamlayan İkbal, projesiyle Prens Charles'ın ödüllendirdiği 3 öğrenci arasına girdi. "Hayat" adlı tasarımı ve kullandığı minyatür tekniğiyle çizim alanında verilen Kairos Ödülü'ne layık görülen İkbal, "Kendi kültürümüzde kök salmış bir dizayn olması gerekiyor diye düşünüyorum. Aynı zamanda bugüne hitap etmesi de çok önemliydi. Günümüz mimarisinde artık geleneksel sanatlar unutulmuş durumda. Daha çok İslam mimarisine ve geleneksel sanatlara, özellikle Türk mimarisine yoğunlaştım bu projede. Benim buna yoğunlaşarak yaptığım çizimler, Prens Charles'ın çok hoşuna gitti. Türk kültür merkezi projesi için çok çalıştım ve başardım. ile mimari üzerine konuştuk. Günümüz mimarisinde geleneksel sanatlar unutulmuş durumda" dedi.İkbal, El - Buhari bursuyla Londra'daki Prince's School of 'da yüksek lisans yaptı. , 2012'de Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra 3 yıl boyunca 'da Osmanlı mimarisi alanında çalışmalar yaptı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.