Bugünkü
Takvim

tehlikesi:

Yaz tehlikesi: Klima
Yaz sıcaklarından korunmanın yolu şüphesiz , aspiratör gibi havalandırma cihazlarından geçiyor. Ancak bu cihazların yanlış kullanımı, pek çok hastalığa davetiye çıkartıyor. Dahiliye Kliniğinden Uzm. Dr. Özkan Akyol, toplumda klima hastalığı olarak bilinen 'Lejyoner hastalığına' değiniyor. Legionelle pneumophilia adlı bir bakteri solunum yoluna yerleşerek yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş görülüyor. Bunun yanı sıra, kuru öksürük hastaların önemli kısmında görülüyor, bulantı kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulguları da yaygın olarak kendisini gösteriyor. Uzm. Dr. Akyol, tan korunmak için önerilerde bulunuyor. "Araçlardaki klimaların doğru kullanılmaması da sinüzit, kulak iltihapları ve yüz felci gibi sorunlara neden olabilmektedir. Araçlarda klima kullanırken havanın ön cama doğru yönlendirilmesi gerekir" diyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.