Bugünkü
Takvim

kısır ediyor

e maruz kalan erkeklerin sperm kalitesi düşüyor. Bu da kısırlığa yol açıyor.

Stres kısır ediyor
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, erkekleri yakından ilgilendiren bir araştırmaya dikkat çekti. Erkek kısırlığının en önemli nedeninin stres olduğunu söyleyen Görgen, yaş ortalaması 32 olan erkeklerden elde edilen 11 bin sperm örneğinin incelendiği araştırma hakkında bilgiler verdi. Görgen, "İsrailli bilim adamları, yoğun baskı ve altındaki erkeklerin sperm hareketinde ciddi bozulmalar geliştiğini kanıtladı. Gergin ve stresli geçen 2 ay, sperm kalitesini yüzde 47 oranında azaltıyor ve çocuk sahibi olmayı güçleştiriyor. Stres-kısırlık ilişkisi çok kuvvetlidir. Spermle ilgili problemler yaşayan erkek, kendini güçsüz hisseder. Bu da stres seviyesini yükseltir" dedi. Görgen, sağlıklı spermlere sahip olmak için yapılması gerekenleri de şöyle özetledi: "Sağlıklı vücut ağırlığında olmak, sigarayı bırakmak, alkol tüketmemek, dar iç çamaşırlarından uzak durmak, stresten kaçınmak ve egzersiz yapmak."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.