• Yaşam
  • 30.11.2017
  • Son Güncelleme: 30.11.2017 - 23:32

Sütü bırak a bak!

Kalsiyum deposu olduğu düşünülen süt sınıfta kaldı! Süt, yoğurt ve peynirdeki kalsiyumun yeterince emilim sağlamadığını söyleyen Prof. Dr. Osman Erk, “En çok kalsiyum , fındık ve bademde var” dedi

Sütü bırak susama bak!
İster tam yağlı isterse yağı azaltılmış olsun, süt düşünüldüğü kadar yüksek oranda kalsiyum içermiyor. Süt, yoğurt ve peynirde az miktarda kalsiyum bulunduğunu, bunun emilimi ile kullanımının da son derece kısıtlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osman Erk, "Kalsiyum güçlü kemikler için çok önemlidir. Bu besinlerdeki kalsiyumun ancak yüzde 30 kadarı vücutta emilir. En çok kalsiyumu , badem ve fındık ile yeşil yapraklı sebzeler barındırır" uyarısı yapıyor. Et ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde, süt ve süt ürünlerinden de az kalsiyum olduğunu anlatan Prof. Dr. Erk, bu vitaminin önemini şöyle anlatıyor...

HER YAŞTA HERKESE LAZIM
"Kalsiyum vücut ağırlığının yaklaşık yüze 2'sini oluşturmaktadır. Vücuttaki kalsiyum yüzde 99 oranından kemik ve dişlerde bulunur. Yaşla birlikte kalsiyum azalır. Çocukluk döneminde kalsiyum hayati önemdedir. Giderilmez ise kemik bozuklukları oluşur ve raşitizm hastalığı ortaya çıkar. Yetişkinlerde ise kalsiyum eksikliği osteoporoza yol açar. Osteoporozlu kemiklerden özellikle kaburga, kalça ve bilekler çok kolay kırılma eğilimindedir. Kadınlarda osteoporoz riski fazladır."

​DESTEK ÖNEMLİ
Günde tek doz yemeklerle birlikte alınan 500 mg kalsiyum desteği yeterlidir. Güvenli üst sınır 2500 mg'dır. Kemik unu, istiridye kabuğu, dolomit gibi kaynaklardan elde edilen kalsiyum hapları cıva gibi ağır metalleri ve kurşun içerebilir. Kalsiyum ve magnezyum bir arada alınmalıdır.

​NE KADARA İHTİYAÇ VAR?
Çocuklarda 800 mg, yetişkinlerde 1300 mg kadar kalsiyuma ihtiyaç duyulur. Alınan kalsiyumun ancak yüzde 30 kadarı bağırsaklardan emilir. Ancak hamilelik döneminde ve ergenlikte bu oran yüzde 50'ye kadar çıkmaktadır ve vücut daha fazla kalsiyum emebilmektedir.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

analar ne cevherler yetiştiriyor.bunca zamandır ıspanak için söylenenler.yumurta için söylenenler vs vs şimdide süt için.bakalım canan hanım ne der.biliyormusunuz kemik sağlığı kalp sağlığı derken millette akıl sağlığı ruh sağlığı bozulmaya başladı.hadi bakalım birileride ilerleyen günlerde onun içinde bir açıklama yapar elbet.analar ne cevherler yetiştiriyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.11.2017 08:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT