Bugünkü
Takvim

Ceviz--susam tiroitler sağlam

Orta yaş kadınları seven hipotroit ve haşimato kader değil. Hormonlardaki sorunların yol açtığı bu hastalıkları ceviz, ve susam gibi besinler önlüyor

Ceviz-balık-susam tiroitler sağlam
Son yıllarda adından sıkça bahsedilen tiroit hastalığı haşimato, özellikle kadınları tehdit ediyor. Bağışıklık sisteminin bozulması sonucu ortaya çıkan haşimatonun, hipotroide yol açan en önemli neden olduğunu söyleyen uzmanlar, bu hastalığa ilişkin şu bilgileri veriyor: "Tiroid hormonunun normal değerlerden daha az salgılanmasına hipotiroid denir. Hipotroid oluştuğunda metabolizma hızı azalır, kabızlık, deri döküntüsü, saç dökülmesi, kilo artışı, halsizlik, çok uyuma, yüzde bir sempatiklik oluşur. Kandaki bağışıklık hücreleri boynumuzun önündeki troid bezine hücum ederek oraya hasar verir. Hasar sırasında bezin içindeki hormonlar kana karışır ve zayıflama, çarpıntı, terleme ve boyunda ağrı gibi hipotroidi bulguları ortaya çıkar. Haşimato hastalarının yüzde 95'i kadındır ve genellikle orta yaşlarda görülür. Yaşlılıkta da troid antikorları seviyesi yükselir. Bu hastalıkla birlikte bağışıklık sistemi bozukluğu görülebilir. Vitiligo, B12 eksikliği, diyabet, romatizmal hastalıklar artar." Uzmanlar, haşimatonun etkilerini azaltan besinleri ise şöyle sıralıyor:

NELER YENMELİ?
Selenyum minerali tiroid hormonu için önemli rol oynamaktadır. Selenyum seviyesinin düşmemesi için balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar tüketilmelidir.

Sebze ve meyveleri mevsiminde, taze tüketin.

Doymamış yağ asitlerinin, özellikle omega- 3, tiroid fonksiyonlarını düzenleyici özelliği artık bilinmektedir. Bu nedenle daha fazla tüketmeye çalışın. Haftada en az 2 kez balık, diğer günlerde ise derisiz tavuk, hindi, yağsız kırmızı et tüketin.

Tam tahıl ürünlerini ve kuru baklagilleri tüketmeye çalışın. Kuru baklagiller iyi birer bitkisel protein kaynağıdırlar ve haftada 2 kez tüketilmelidir.

İyot, tiroid fonksiyonları için elzem bir mineraldir ve tükettiğimiz birçok besinin içerisinde de bulunmaktadır. Eğer ihtiyacımızdan fazla alınırsa da otoimmün tiroid hastalığına neden olabilmektedir. Hipotiroidi olanlar iyotlu tuz tercih etmelidir.

Deniz ürünleri, sarımsak, su teresi, yumurta sarısı, maydanoz, kayısı, mantar, bira mayası genel olarak triot fonksiyonları için faydalı besinlerdir.

Tiroitte en fazla görülen problem ödemdir. Bu nedenle su tüketiminizi asla ihmal etmeyin, günde 2-2.5 lt su içmeye çalışın.

Çikolatayı tiroid hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Hem metabolizmanın hızlanması, hem tiroid hormonuna karşı doku duyarlılığının artması, hem de kas artışı için düzenli egzersiz en azından yürüyüş yapmalısınız.

Metabolizmayı hızlandıran, elma sirkesi, turp, maydanoz gibi gıdalar alınmalıdır.

Stres birçok hastalık gibi tiroid bulgularını da tetikler. Özellikle bahar aylarında psikolojik yapının değişmesiyle hormonal değişim de görülebilmektedir. Stresle baş etmek için elinizden geleni yapmaya çalışın.

​ÖNCE KİLO VERDİRİYOR
Genellikle hastalığın başında troid bezi çok çalışır ve hastada terleme, zayıflama, çarpıntı görülür. Bu sırada kalıcı hipertroidi tedavisi verilirse, yani bezin çalışması ilaçlarla yavaşlatılırsa ileride bez çok daha az çalışıp hastalık şiddetlenir. Çünkü hastalığın ikinci devresinde her halükarda hipotroidi meydana gelmektedir. Hastalığın tedavisi troid hormonunu dışarıdan vermektir. Bu hormonun dozu kişiye göre değişiklik gösterir.

OBEZLERİ DE TEHDİT EDİYOR
Haşimato, obezlerde de sık görülüyor. Troit bezinin az çalışmasına yol açan bu hastalık, kişinin metabolizmasını yavaşlatıp, kilo aldırıyor, psikolojisini bozuyor. Depresyon, sıcak ve soğukta rahatsızlık hissi, el-ayaklarda uyuşma, devamlı halsizlik, panik ataklar, kalp hızında yavaşlama ve çarpıntı, hipoglisemi, kabızlık, migren atakları, bacakta kramplar, unutkanlık, görme sorunları, kısırlık, saç dökülmesi gibi şikayetlerden bir veya birkaçı ortaya çıkıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.