Bugünkü
Takvim

Sıfır beden sıfır bebek!

Genç kızların sıfır beden tutkusu pahalıya patlıyor! , ‘Şişmanlık gibi aşırı zayıflık da yumurtlama fonksiyonlarını bozup, kısırlığa yol açar’ uyarısında bulunuyor.

ABONE OL
Sıfır beden sıfır bebek!
Sıfır beden modası, genç kızların annelik hayalini suya düşürüyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağcıl Yetim, "Vücudun aşırı yağ kaybetmesi yumurtlama fonksiyonlarını bozar. Hiç regl olamama gibi bir durum yaşanır. Sonunda da kısırlık gündeme gelir" diyor. Anne olmak isteyen kadınların aşırı zayıflıktan da aşırı kilodan da sakınmaları gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yetim, devam ediyor:

OBEZİTE DE ENGELLER
"Vücutlarında neredeyse hiç yağ kalmayan sıfır beden genç kızların ileri yaşlarda adet göremeyip kısırlık yaşadığı tespit edildi. Aynı tehlike obezlerde de bulunuyor. Obez çiftler normal kilodaki çiftlere oranla bir çocuğa 2 katı daha zor sahip oluyor. Hamile kalmak için ideal kiloyu Vücut Kitle İndeksi (VKİ) hesabına bakarak hesaplamak mümkün. Kilonuzu, boy uzunluğunuzun (santim olarak) karesine böldüğünüzde çıkan sonuç ideal kilonuzda olup olmadığınızı gösterir."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.