Bugünkü
Takvim

e kanser darbesi

Kısır erkeklere kanser darbesi
ABD'deki Standford Hastanesi'nde 1989 yılından bu yana sürdürülen araştırmanın sonuçları herkesi şoke etti. Öyle ki uzmanlar, kısır erkeklerin kansere daha çabuk yakalandığını keşfetti. Araştırma kapsamında yaş ortalaması 35.7 olan 2 bin 238 erkeğin takip edildiğini söyleyen Op. Dr Betül Görgen, şu bilgileri verdi: "Bu erkeklerin 451'i azospermikti (meni örneğinde hiç sperm olmayan) 7 yıllık takibin sonunda in 29'unda ortalama 5.8 yıl sonra kanser gelişti. Kısır erkeklerde kanser gelişme olasılığı 1.7 kat daha fazla oldu. Önceki araştırmalar kısır erkeklerde testis kanserinin arttığını göstermişti. Fakat azospermik erkeklerde beyin, prostat ve melanom gibi kanser türleri de görüldü. Bu yüzden kısırlık sorunu yaşayanların kanser yönünden de dikkatli olması gerek."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.