Bugünkü
Takvim

Fazla içme beynini bitirme

içmeyi abartanlar dikkat! Dr. Benli uyardı: Uzun süre aşırı su tüketimi beyin hücrelerini öldürür.

ABONE OL
Fazla su içme beynini bitirme
Havadan sonra yaşam için en gerekli madde olan yun fazlası beyne zarar veriyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Nükleer Tıp Merkezinden Uzm. Dr. Mari Benli, yetişkin sağlıklı bir insanın günde iki litre (yaklaşık 8 bardak) su içmesi gerektiğini belirterek şu uyarılarda bulunuyor:

DENGELER BOZULUR
"Vücut ısısının yükselmesi veya vücuttan su kaybının arttığı durumlarda günlük su alımının artırılmasını gerektirir. Ateşli hastalıklarda, ishal ve kusma ile seyreden hastalıklarda, vücuttan su atılımını artıran ilaçlar kullanıldığında kaybedilen sıvı ile orantılı olarak fazla su içilmesi önemlidir. Ateş yükselmesinde vücut ısısının her bir derece artışı için günde 50-75 ml daha su içmek gerekir. Yemeklerin sindirimi ve emilimi, kasların kasılabilmesi, vücut hücrelerine oksijen ve besin maddelerinin taşınması, vücudun atık maddelerden arındırılması için mutlaka su içilmeli. Normal şartlarda makul ölçülerdeki fazla suyun zararı olmaz. Uzun süre aşırı su içildiğinde vücudun su/tuz dengesi bozulur. Hücrelerdeki tuz dışarı çıkar. Bu durumdan en çok beyin hücreleri etkilenir ve beyinde hasar gelişir."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.