Bugünkü
Takvim

miras!

Her 5 çiftten 1’inde sorunu olduğunu söyleyen Dr. Taşdemir uyardı: Alkol ve sigara spermleri bozuyor. Sperm hasarı ise babadan oğula geçiyor

ABONE OL
Kısırlık miras!
Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin sayısı hızla artarken; Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir'den ilginç bir açıklama geldi. Dr. Taşdemir, kısırlığın babadan erkek çocuklarına miras kaldığını söyledi. "Her ne kadar kısırlık babadan oğula geçse de gelişen teknoloji ve yöntemler ile ileride erkek kısırlığı tarih olabilecek" diyerek ailelerin karamsarlığa kapılmaması gerektiğini belirten Dr. Taşdemir, genetik ayıklama yöntemleri sayesinde sağlıklı nesiller elde edildiğini vurguladı.

SİGARAYI BIRAKIN
"Alkol ve sigara spermler üzerinde DNA hasarına sebep oluyor. Sperm hasarı ise babadan oğula geçiyor ve 4 kuşak devam edebiliyor. Sigara ve alkol kullanan babaların, kendilerine ve çocuklarına zarar verdiklerini bilmeleri gerekiyor. Kısırlığın yanı sıra anne-babadaki genetik hastalıklar da çocuklara aktarılıyor. Günümüzde mikroenjeksiyon, IMSI ve PGD teknikleri uygulanarak tüp bebek yöntemiyle çözüm sağlanıyor."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.