Bugünkü
Takvim

Biberiye-fesleğen a diren

Bağışıklık sistemini güçlendiren bazı bitkiler a geçit vermiyor. Fesleğen kanserle mücadele ederken; kekik bronşiti önlüyor, biberiye Alzheimer ve felç riskini düşürüyor

ABONE OL
Biberiye-fesleğen hastalıklara diren
Güçlü bir bağışıklık sistemi a geçit vermiyor. Dengeli-doğru , düzenli uyku ve egzersizin yanı sıra bazı bitki ve baharatların da sağlığa ilaç gibi etki ettiğini söyleyen uzman diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, "Bakteri, virüs, mantar, küf ve hatta kanser hücreleri ile savaşan, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan, sağlıklı bir ömür için bitki ve baharatlardan faydalanın" diyor. Yıldırım, etkili bitki ve baharatları şöyle anlatıyor...

YÜKSEK ATEŞE ZENCEFİL: İçerdiği fitokimyasallar ile anti bakteriyeldir. İltihap karşıtı, ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Zencefil kökü bebeklerde koliği, yetişkinlerde hazımsızlığı giderir. Hamilelerde bulantıları azaltır. Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

ALZHEİMER'A BİBERİYE: Güçlü antioksidan özellikleri, bakteri ve mantarlara karşı etkilidir. Yüksek karnosik asit içeriği ile Alzheimer hastalığı ve inme riskini azaltır. Kış aylarında 4-6 gram arası çekilmiş, öğütülmüş ya da taze biberiye yaprakları bağışıklığı arttırmak için yeterli olacaktır.

HER DERDE SARIMSAK: Kalp-damar hastalıklarından koruyan sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek konsantrasyonda kükürtlü bileşik içerir. Bu bileşikler hem sarımsağa aromasını verir hem de bakteri, virüs ve mantarlara karşı koruma sağlar. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı günde 1 diş taze sarımsak tüketilebilir. Sarımsak aynı zamanda antibakteriyel özelliği ile midede büyüyen ve mide kanserine ülsere yol açan Helikobakter Pilori bakterisini öldürmede etkilidir. Helikobakter Pilori'ye maruz kalanların çoğunda antibiyotik tedaviye direnç görülür. Sarımsak antibiyotik ile sinerjetik etki yaptığından tedavide kullanılır.

YAŞLANMAYA KARANFİL:
Karanfil ağrıyı azaltır ve bakterilerle savaşır. Karanfil yağı ağrı kesici ve mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır. İçerdiği bileşikler ile hem antibakteriyel ve antifungal (mantar karşıtı) özellikte hem de yaşlanma süreciyle mücadelede etkilidir. Yüksek miktarda fenoller ile karanfil ilerlemiş, gelişmiş glikasyon son ürünlerinin (AGEs) oluşumunu bloke etme yeteneğine sahiptir. AGEs kırışıklıklar ve katarakt gibi çoğu yaşa bağlı sorunlarla ilişkili olan bileşiklerdir.

KANSERE FESLEĞEN: Doğal bir kanser savaşçısıdır. Fesleğen yeşil yapraklı bitki ve sebzelerde (maydanoz, enginar, kereviz) bulunan bir bioflavonoid olan apigenini içerir. Bu bileşik bağışıklık sistemine kanserle mücadelede yardım eder. Apigenini; DNA oksidatif hasarını azaltır, lösemi hücrelerinin büyümesini yok eder, kanserli hücre ölümlerini arttırır. Aynı zamanda iltihap karşıtı ve kas rahatlatıcıdır.

MİKROPSAVAR ZERDEÇAL: Zerdeçal bağışıklığı arttıran süper bir baharattır. İçerdiği aktif bileşen kurkumin antikanser ve anti inflamatuar (iltihap karşıtı) özelliktedir. Eklem iltihaplarını, nezle, grip ve gibi soğuk algınlıklarını gidermede bir hayli etkilidir.

ENERJİSİ DÜŞEN MANTAR YESİN
mantarların birkaç türünün bağışıklığı güçlendirdiğini belirten Şebnem Kandıralı Yıldırım, şunları söyledi: "Popüler olanları 'maitake' ve 'shiitake' mantarlarıdır. İçerdikleri doğal bileşikler kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Beta glukan bulaşıcı hastalıklara karşı fagositozların (mikropları yok eden özel bağışıklık hücreleri) aktivitesini arttırarak, vücudun direncini güçlendirir."

kalan karakter 1000

maho maho

zerdeçal,zencefil,karanfil tamamdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.03.2017 20:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.