Bugünkü
Takvim

depresyon nedeni

Parkinson hastalığı depresyon nedeni
Son yıllarda birçok kişinin yakındığı depresyon, hastalıklar sonucu da kişiyi ağına düşürüyor. Psikiyatrist/ Psikoterapist Yrd.Doç.Dr. Emre Tan, Parkinson, demans ve bunamanın depresyona neden olduğunu belirtiyor. "Hastalıklar hem beyin kimyasında yaptığı bozulmalarla hem de kişinin ruhsal yapısına bindirdiği ek yükle depresyona yol açabilir" diyen Yrd. Doç. Dr. Emre Tan, depresyona sokan hastalıkları şöyle sıralıyor: "Felç sonrası yüzde 50 sıklığında ve daha çok erkeklerde depresyon görülür. MS, beyindeki plakların tutulum yerlerine bağlı olarak psikiyatrik rahatsızlıklara yatkınlığı artırır. Tiroit azlığında yüzde 50 oranında depresyon görülebilir. Kanser, özellikle pankreas, ağızboğaz kanserleri ve meme kanserlerinde depresyon sıktır."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.