Bugünkü
Takvim

Kalp kapakçığına dikişsiz

Kalp kapağı rahatsızlıklarında kullanılan cerrahi operasyonlara, bir yenisi daha eklendi. Ancak bu yöntemi diğerlerinden ayıran özelliği, kapalı, kalbi durdurmadan yapılıyor olması...

ABONE OL
Kalp kapakçığına dikişsiz ameliyat
Ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp hastalıklarında kalp kapağı problemi ön plana çıkıyor. Marmara Üniversitesi, Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim İsbir, "Bazı hastalarda kalbi durdurmadan, göğüs kafesini açmadan, kasıktan girerek aort kapağı değiştirmek mümkün" diyor. Prof. Dr. İsbir, bu yöntemi ise şöyle açıklıyor:

YAŞLILARDA AVANTAJ
"Dikişsiz kalp kapakları en son teknoloji biyolojik kalp kapakları olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla biyolojik kalp kapağı için uygun olan hastalarda kullanılabilir. En büyük avantajları ın kısa sürmesi dolayısıyla kalbin makineye daha az bağlı kalmasına olanak tanımasıdır. Bir diğer avantajları ise ameliyatın küçük kesiden yapılmasına olanak tanır. Ülkemizde son yıllarda belirli merkezlerde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle yaşlı hastalarda ameliyat süresini kısaltması açısından avantajlıdır." Kapak hastalıklarının erkeklerde, kadınlara oranla daha sık görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. İsbir, "70 yaş üstünde bu oran yüzde 10'ların üstündedir. Kapak hastalığı olan kişilerde en belirgin belirti nefes darlığıdır. Önce eforla ortaya çıkan bu belirti hastalığın ilerleyen dönemlerinde istirahat halinde de ortaya çıkar. Ayrıca ritim bozuklukları görülürken Aort kapak hastalıklarında bayılma ve göğüs ağrısı önemli belirtilerdendir."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.