Bugünkü
Takvim

Gribi bitterin!

Yaz ile kış arasındaki geçiş döneminde enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Diyetisyen Kandıralı, ' yiyin. Gribe yakalanmayın' diyor...

ABONE OL
Gribi bitterin!
Sonbaharda yaşanan hava değişiklikleri hastalıkların kapısını aralıyor. Sağlığa faydalarıyla ön plana çıkan ise bu rahatsızlıklara karşı kalkan oluyor. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, bol miktarda kakao içeren bu faydalı besinin tüketilmesinin önemine değinerek, "Bitter çikolatada bulunan yüksek dozda kakao, T yardımcı hücreleri destekler, enfeksiyonlara karşı savaşmak için bağışıklık sisteminin yeteneğini artırır" şeklinde konuşuyor. Kandıralı, gripten korunmak için şu gıdaları öneriyor...

Mantar: Antimikrobiyal bir lif olan beta glukanı içerir, süper kahraman olarak görev yapan hücreleri aktive edip, enfeksiyonları yok eder.

Sarımsak: Sarımsak gibi güçlü kokuya sahip besinler içerdikleri antimikrobiyal bir kimyasal olan allisin sayesinde hastalıklarla mücadelede etkilidir.

Yabani somon: Yapılan bir çalışmada D vitamini seviyeleri düşük olan bireylerde solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 40 daha fazla olduğu saptanmıştır. D vitamini seviyelerini somonla arttırın.

Çay: Yapılan bir çalışmada günde 5 bardak siyah çay tüketimi içerdiği theanine sayesinde 2 hafta sonunda vücudun bağışıklık sistemini 4 katına çıkardığı saptanmıştır.

Yoğurt: Sindirim sistemi en büyük bağışıklık sistemi organlarından biridir. Yoğurt gibi fermente besinlerde bulunan probiyotiklerden zengin beslenerek hastalık yapan mikropları uzak tutmak gerekiyor. Günde en az 1 porsiyon tüketimi bağışıklık sistemi fonksiyonlarını arttıracaktır.

Badem: Kalp dostu badem bağışıklığı arttırıcı bir antioksidan olan E vitaminini içerir, solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı savaşır.

Zencefil: Doğal bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olup, yatıştırıcı etkiye sahiptir. İçerdiği bir kimyasal ile soğuk algınlığına neden olan yaygın olarak görülen rhino virüsler ile savaşır.

Bal: Boğaz ağrılarını yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde virüs, bakteri ve mantar gibi enfeksiyonlarla
savaşır. Karabuğday balı en yüksek antioksidan seviyelere sahittir

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.