Bugünkü
Takvim

kısır yapıyor

Hemen hemen herkesin kullandığı ler doğurganlığa darbe vuruyor. İçinde bulunan katkı maddesi Bisfenol A, anne-baba olma yolunu kapatıyor

Plastik şişe kısır yapıyor
Su, meşrubat gibi içeceklerin satıldığı leri küçükbüyük herkes tüketiyor. Ancak bu şişeler içerisindeki tehlikeler ise yaşamı ve sağlığı olumsuz etkiliyor. Uzmanlar bu tür kullanımlardan uzak durmanın daha doğru olacağını aktararak, dikkatli olunması konusunda uyarıda bulunuyor. Türkiye'de çok fazla kullanılan plastik şişelerdeki Bisfenol A'nın insan vücudunda hormon işleyişini etkileyerek hem kadın ve hem de erkeklerde kısırlığa yol açtığının ortaya çıktığını anlat an Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Kadın Doğum Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer şöyle konuşuyor: "Vücutta kadınlık hormonu olan östrojen biçimine girebilen Bisfenol A ile ilgili hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, bu maddenin hem kadınlar hem de erkeklerde kısırlık ve gençlerde ise gelişme sorunlarına yol açıyor."

SPERM SAYISINI AZALTIYOR
Plastiğin sertleştirilmesinde kullanılan ve kadınlık hormonu östrojen ile ortak özellikler gösteren Bisphenol- A isimli katkı maddesi, erkeklerin sperm sayılarını azalttığını dile getiren Doç. Dr. Çoksüer şöyle devam ediyor: "Sperm sayısını hareketliliğini azaltırlar ve en önemlisi spermin DNA yapısını bozarlar. DNA yapısındaki bozulma spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini azaltır. Kadınlarda da hormon düzenini bozarak doğurganlığı azaltırlar ayrıca doğurganlıkta çok önemli olan östrojen hormonunu taklit ederek hormonal denge bozulur ve yumurtlama problemine yol açarlar."

TÜP BEBEK TEDAVİSİ Nİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Bisfenol A maddesinin tüp bebek tedavisinde de gebe kalma şansının azalttığını belirten Doç. Dr. Çoksüer, 2014 yılında yapılan bir araştırmada Bisfenol A maddesine rastlanılan hastalarda, tüp bebek tedavisi esnasında hem yumurta kalitesini, hem de embriyonun rahme tutunmasını azaltıldığının tespit edildiğini kaydediyor. Özellikle anne-baba olmak isteyen çiftlerin bu duruma dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Çoksüer yaşanan tehlikenin büyüklüğüne değiniyor.

GEBE VE EMZİREN ANNELER RİSK ALTINDA
Plastik şişelerdeki kimyasal maddeler, kanser yapıcı etkisinin yanı sıra anne karnındaki bebeklerde sakatlıklara ve anormalliklere sebep olabileceğinin uyarısında bulunan Doç. Dr. Çoksüer, özellikle çocuklarda gelişim bozukluğu, bağışıklık ve üreme sistemleri üzerinde zararlı etkileri bulunduğunu ve hamilelikte erken dönemde gebelik kayıplarına, yani düşüklere yol açabileceğini dile getiriyor. Doç. Dr. Çoksüer, bu sıkıntıya karşı şu önerilerde bulunuyor:
Özellikle anne adayı olan kişiler, hamile bayanlar, emziren kadınlar ve çocuklar ile 60 yaşın üzerindeki kişiler plastik şişe ve kaptaki içecek ve yiyecekleri tercih etmesinler.
Plastik şişe yerine cam şişelerdeki suyu kullanın. Sıcak çay, kahve gibi sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımından uzak durulmalıdır.
Çoğunlukla taze ve dondurulmuş gıda satın alın. Halen, konservelerin yüzde 80'i Bisfenol A içermektedir. Yani sağlıklı değildir.
Plastik kaplar mikrodalga fırında ısıtma amaçlı kullanılmamalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.