Bugünkü
Takvim

Yüksek tansiyon kalkanı

Küçük-büyük herkesin tükettiği , hem güzelleştiriyor, hem de sağlığa sağlık katıyor. Tansiyonu dengeleyen bu sağlıklı besin aynı zamanda ağız kokusunu da gideriyor...

ABONE OL
Yüksek tansiyon kalkanı salatalık
Bol miktarda su içeren , sağlık açısından önemli olan birçok vitamin ve mineral içeriyor. Salatalığın A, C, E ve K vitaminleri açısından zengin olduğunu bildiren uzmanlar, salatalık tüketiminin önemli olduğuna değiniyor. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor gibi sağlık açısından çok önemli mineraller de içeren salatalığın şu faydaları ön plana çıkıyor:
sarkmaları önler:
Özelikle cilt ve saç bakımı için üretilen ürünlerin çoğunda ana bileşen olarak salatalık kullanılmaktadır. Salatalık özellikle yaşlanmaya bağlı olarak gözaltlarında şişme ve sarkmalara karşı iyi gelir.
Cildi Canlandırır:
Salatalık suyu içeren cilt maskeleri cildi canlandırır. Bu özelliği aynı zamanda yara izleri olan ciltlerin çabuk iyileşmesine katkıda bulunabilir.
Göz Etrafındaki Şişkinlikleri indirir:
Eğer göz altları ve etrafını kaplayan cilt de şişkinlik sizi rahatsız ediyor ise salatalık yardımıyla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Salatalık askorbik asit ve kafeik asit içerir ve bu asitler söz konusu şişkinliklerin giderilmesine veya azaltılmasına yardımcı olabilir.
Güneş Yanıklarını geçirir:
Salatalığın diğer bir özelliği de özellikle yaz aylarında dikkatsiz yanma sonucu güneş ışınlarının verdiği zararları giderebilir olmasıdır. Cildin güneş ışınlarından etkilenen kısımlarına pürelenerek veya dilimlenerek uygulanması hem acının azalmasını sağlar hem de cildin kısa sürede canlanmasına yardımcı olabilir.
Kabızlığı giderir:
Salatalıktaki kalori miktarı çok düşüktür ve 100 gram başına kalori sadece 15 gram içerir. Salatalığın günlük tüketimi, kronik kabızlık için bir çare olarak kabul edilebilir. Bunun yanında salatalığını yüksek miktarda lif içermesi kabızlığın giderilmesini sağlayan diğer bir önemli faktördür. Bu özelliği ayrıca bağırsak sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
Sindirim Sistemini düzenler:
Salatalık idrar torbası ve böbrek sağlığı için önemli bir şifa kaynağıdır. Salata bol miktarda su içerdiği için idrarı teşvik eder ve böbrek sağlığını korur. Düzenli olarak salatalık tüketimi böbrek taşı oluşması riskini azaltabilir.
Ağız kokusu:
Salatalık kötü nefes kokusunu giderir ve aynı zamanda diş sağlığını korur. Zayıf diş etlerini güçlendirir.
Tansiyonu dengeler:
Kan basıncı sorunlarını giderebilir, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilir.
Kemik sağlığını korur:
Salatalık kemik sağlığını korur ve güçlü bir iskelet yapısı için önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği K vitamini kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır.
Kanseri önler:
Salatalığın anti kanser özelliği vardır, kanser hücrelerinin yayılma hızını düşürür. Aynı zamanda kan hücreleri için faydalıdır. Pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır.
Alzheimera karşı etkilidir :
Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bakır açısından zengin olan salatalık beyin sağlığını korumada oldukça etkili bir rol oynar.

SUYU BİLE FAYDALI
Salatalık suyu önemli miktarda demir içerdiği için sinir sistemi, kemik ve kan sağlığı için çok faydalıdır. Kırmızı kan hücrelerini görevlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarına yardımcı olarak vücutta dolaşımı ve oksijen alımını kolaylaştırmaya ciddi anlamda katkıda bulunabilir. Bu aynı zamanda kalp sağlığı için önemlidir.
Salatalık suyu özellikle cilt ve saç bakımı için önemlidir, cildin nemlenmesine, temizlenmesine yardımcı olur.
Salatalık suyu kemik sağlığını korur, kırılma eğilimi olan tırnaklarda bu sorunu ortadan kaldırır.
Demir eksikliğinin neden olduğu hastalıklara yakalanma riskini azaltan salatalık suyu aynı zamanda kansızlık sorunlarına iyi gelir. Salatalık suyu kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Kabızlığı gideren salatalık suyu aynı zamanda sindirim sistemi için faydalıdır
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.