Bugünkü
Takvim

Kısa boy kırık alarmı veriyor

İlerleyen yaşla birlikte riski artıyor. Kısalan boylar ise bunu haber veriyor. Genç ve ilerleyen yaşlardaki boy farkı omurganın kırık olduğunu ortaya koyuyor

ABONE OL
Kısa boy kırık alarmı veriyor
Büyümeve ergenlik döneminde hızla uzayan boyumuz, 35 yaşını geçtikten sonra aynı hızla olmasa da kısalmaya başlıyor. "Eskiden boyum 1.60'tı, ama şimdi kaç oldu bilmiyorum" gibi cümleleri özellikle kadınlar sıklıkla kullanıyor. Bu durumun en önemli nedeni ise kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanan ve kırıkları. Boy kısalmasının önüne geçebilmek çok mümkün olmasa da kemik erimesini gençken alınan bir takım önlemlerle engellemek mümkün. Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Salim Sırrı Türker, boy kısalmasına neden olan faktörler ve önlemek için yapılabilecekler hakkında bilgi veriyor:

KADINLARDA DAHA FAZLA

Kemik dokusu 35 yaşından sonra zayıflamaya başlıyor. Herkeste farklı boyutta gelişen bu zayıflama belli bir seviyeye geldiğinde kemik erimesi medyana geliyor. Kadınlarda kemik erimesi erkeklere oranla 5 kat daha fazla yaşanıyor. Bunun en önemli nedeni ise menopozla birlikte düşen östrojen seviyesi. Kemik erimesinin yaşanması kemiklerin çok daha kolay kırılmasına ve dolayısıyla da boy kısalmasına neden oluyor.

KIRIKLARIN ÇOĞU BELİRTİSİZ
Kemik erimesi en çok kalça ve omurlarda kırıkların oluşmasına neden oluyor. Bu kırıkların sayılarına göre kişinin boyu kısalıyor. Ayrıca sırtta kamburluk ve duruş bozuklukları da kemik erimesinin getirdiği sorunlar arasında yer alıyor. Fiziksel olarak yaşanan bu sorunlar yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Kemik erimesi zamanında teşhis edilip tedavi edildiğinde ise boy kısalmaları durdurulabiliyor. Omurlardaki kırıkların yaklaşık üçte ikisi herhangi bir belirti vermiyor. Bu nedenle özellikle 50 yaşından sonra kadın erkek herkesin belirli aralıklarla kemik ölçümlerinin
yapılması gerekiyor.

OLUP OLMA DIĞINI NASIL ANLARINIZ ?
50 yaş üzerinde herkesin boy çizelgesi olması gerekiyor. Omurganızdaki kırık oranını anlamanız için basitçe aşağıdaki çizelgeyi doldurabilirsiniz: BOY ÇİZELGESİ:
1-) Genç erişkin (18 yaş)--------- boydaydım
2-) Erişkin yaşta (30-40 yaş arası) ------ ---- boydaydım
3-) Şu an (50 yaş üstü) ---------- boydayım Boy uzunluğu kaybınız ileri yaşla erişkin yaş arasında 2 santim ya da daha fazla, ileri yaşla genç yaştaki boy farkınız 6 santim ya da daha fazlaysa omurda kırık ihtimaliniz mevcuttur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.