Bugünkü
Takvim

Doğal güzellik

Genç ve güzel gözükmek için servet harcamaya gerek yok. Doğal , bal ve esmer le genç kalmak mümkün...

ABONE OL
Doğal güzellik
Her yaşta genç ve diri gözükmek için düzenli bir hayat ve beslenme programına sahip olmak gerekiyor. Amerikan Diyetisyenler Derneği, vücudu genç ve diri tutacak yiyecekleri açıklıyor. İçerdikleri antioksidanlarla yaşlanmayı önleyen bu yiyecekler, insanı kansere ve kalp hastalıklarına karşı da koruyor. İşte o yaşlanma karşıtı yiyecekler...
Tam tahıllı makarna:
Normal makarnadan 3 kat daha fazla antioksidan içeren tam tahıllı makarnalar çok daha sağlıklı. Araştırmalar tam tahıllı gıdalardaki liflerin kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini azalttığını ortaya koyuyor.
Patlamış mısır:
Polifenol
adı verilen kanser düşmanı madde, patlamış mısırda meyvelere kıyasla dört kat fazla bulunuyor. Bu da tercih edilmesi için önemli bir neden olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmacılar evde, yağsız patlatılmış mısırın müthiş polifenol kaynağı olduğunu söylüyor.
Fasulye:
Kırmızı fasulye başta olmak üzere fasulye türlerinin,
içeriğindeki fitokimyasal adı verilen bitki özleri sayesinde serbest radikalleri yok ettiği belirlendi. Uzmanlar fasulye tüketiminin kilo kontrolüne yardım olduğunu aktarırken, aynı zamanda vücudu da yaşlanmaya karşı koruyor.
Doğal tatlandırıcılar:
Uzmanlar kanser de dahil pek çok hastalığa davetiye çıkaran rafine yerine, yüksek anti-oksidan oranına sahip bal, esmer şeker ve pekmez gibi doğal tatlandırıcıların kullanılmasını tavsiye ediyor.
Yoğurt:
Günde 1 kase yoğurt, vücuda giren diğer antioksidanların işlevini yerine getirmesini sağlıyor ve kalp krizi, kanser ve kronik hastalıklara karşı koruyor. Yani yoğurt adeta hastalıklara karşı kalkan oluyor. Ara öğünlerde ya da yemeklerin yanında mutlaka yoğurt tüketmeyi unutmayın...
Kanola yağı:
Kötü kolesterolü düşüren alfa-tokoferol isimli
antioksidanı bol miktarda içeriyor. Siz de kanola yağını kullanarak yaşlanmaya karşı savaş açabilir, organ sağlığınızı koruyabilirsiniz.
Organik süt:
Organik sütte lutein, beta-karoten ve E vitamini gibi antioksidanlar normal süte kıyasla yüzde 40 daha fazla bulunuyor. Organik sütleri tüketirken aynı zamanda yaşlanmaya karşı da savaş açmış oluyorsunuz.
Yumurta:
Yaşa bağlı göz bozukluğundan koruyan 'lutein' isimli antioksidan, yumurtada fazla bulunmuyor ama yumurta aracılığıyla alınan lutein, ıspanak gibi zengin lutein kaynaklarına kıyasla vücut tarafından daha
hızlı ve iyi emiliyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.