Bugünkü
Takvim

Mide kanserine yeşil kalkan

Kışın sebze yemeklerinin başını çeken , hem tadıyla hem de faydalarıyla ön plana çıkıyor. Tam bir mide dostu olan bezelye, içeriğindeki polifenol adlı madde ile mide kanserini önlüyor

ABONE OL
Mide kanserine yeşil kalkan
Ufak yeşil toplar halinde yetişen, kendine has tadı olan genelde ilkbahar mevsiminde taze olarak tüketiliyor. Uzmanlar zengin besin kaynakları içeren bu besinin düşük kalorili olduğunu ve sağlığa olumlu katkılarıyla bol bol tüketilmesi gerektiğini aktarıyor. A, C, E, K vitaminlerini bolca içeren bezelye, tiamin, niasin, pridoksin gibi vitaminler içerdiğini belirten uzmanlar şu faydalarına değiniyor...

MİDE KANSERİNİ ENGELLER: Plaka ve küçük maddeler mide kanseri gibi riskli hastalıklara neden olmaktadır. Bezelye mide kanseri gibi hastalıkları önler. Bezelyenin içerdiği polifenol olarak adlandırılan madde, kanser hastalıklarını engeller. Bezelyenin mide dostu olduğunu söyleyebiliriz.

KİLO ALDIRMAZ: Bezelye düşük kalorili ve düşük yağlı gıdalar arasındadır. Bezelye, bu özelliğinden dolayı vejeteryanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR: Bezelye kaliteli antioksidanlar içerir, böylece ciddi hastalıklara neden olan sorunları giderir. Bezelye, bağışıklık sistemini destekleyen, kalsiyum, demir, çinko, bakır, manganez gibi mineraller açısından çok zengindir.

ANTİ-AGİNG ÖZELLİĞİ: Bezelye cilt için faydalıdır. Alfa karoten, kateşin, epakateşini karotenoid gibi antioksdianlar içeren bezelye, cildin yaşlanmasını engeleyerek, cilde doğal bir parlaklık kazandırır.

ALZHEİMER VE ARTRİT: Bezelye, K vitamini içerdiğinden dolayı Alzheimer ve artrit gibi ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Alzheimerdan etkilenen hastalarda, düzenli bezelye tüketimi nöronal hasarların sınırlanmasını sağlar.

KAN ŞEKERİ: Bezelye, yüksek lif ve protein içeriğinden dolayı, şeker sindirimi kolaylaştırır. Bezelye beyaz şeker veya kimyasal maddeler gibi herhangi bir ilave şeker içermez, dolayısıyla, vücutta, kan şekerinin düzenlemesini sağlar. Bezelye proteinleri bunun için çok önemli görevler üstlenir.

SİNDİRİMİ ARTTIRIR: Bezelye, yüksek diyet lifi içerir. Diyet lifleri sindirim sağlığı için faydalıdır. Ayrıca, bezelyede bulunan lifler, sindirimi geliştirerek genel olarak vücudun metabolizmasının artmasına katkıda bulunur.

GÖZLERE FAYDALARI: Bezelye fazla miktarda lutein, karotenler, zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca A vitamini açısından zengin sayılan bezelye, mukus zarları, deri, özellikle göz sağlığının korunmasını sağlar.

KIRIŞIKLIKLAR VE OSTEOPOROZ: Antioksidanlar bakımından güçlü olan bezelye, kırışıklık ve osteoporozun önlenmesinde yardımcı olur. Genel anlamda cilt sağlığının korunmasını sağlar. Saç köklerini besler: Vücudun diğer organlarında olduğu gibi, saç köklerinin hayati besin kaynağını sağlar ve sağlıklı optimal büyümeyi destekler.

HAMİLELERE FAYDALI
Taze bezelye folik asit bakımından mükemmel kaynak olarak kabul edilir. Folatlar hücre içinde DNA sentezi için gerekli olan B-kompleks vitaminleri içermektedirler. Araştırmalar sonucu, anne adaylarının folat yönünden zengin besinleri yeterli miktarda tükettiklerinde, yeni doğan bebeklerde nöral defekti önlemede yardımcı olacağı düşünülmektedir. Yani, bezelye, anne adayları ve yeni doğan bebeklerin sağlığı için faydalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.