Bugünkü
Takvim

Kısırlığın şifası 10'da

Birçok çiftin ortak sorunu tan kurtulmak mümkün. Düzenli yaşamın şart olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hakan Çoksüer, anne-baba olmanın yolunu açacak 10a ltın kuralı şöyle sıralıyor...

Kısırlığın şifası 10'da
KARNA MASAJ YAPIN: Karın ve pelvik bölgeye her iki elimizle sirküler tarzda masaj yapmak önemlidir. Masaj yapıldığında hem rahim hem de yumurtalığın kanlanmasını artırarak gebelik şansını yükseltir.

BESLENME ŞEKLİNE DİKKAT EDİN:Kadınlar için C ve E vitamini çok önemlidir. Aldığınız besinlerin içinde folik asit, çinko, selenyum, E vitamini olmasına özen gösterin. Aynı zamanda B6 vitamini ve magnezyum da olmalı. Demir seviyenizin de sağlıklı bir sınırda olması gerekir. C vitamini ve E vitamini, sperm kalitesini artırır ve kadınlarda hormon düzensizliğini giderir. Çinko ve selenyum, testosteron ve sperm sayısının artması için önemli bir vitamindir. B6 vitamini, adet düzensizliğini gidererek hormonal dengeyi sağlar. B6 vitamini ciğer, kepek, sarımsak ve antepfıstığı gibi gıdalarda bulunur.

AŞIRI DİYET YAPMAYI BIRAKIN:
Çok düşük kalorili beslenmek kısırlık için önemli bir risk faktörüdür. Özellikle erkeklerin düşük kalorili beslendiklerinde isteksizlik, sperm hareketliliğinde ise düşüklük olduğu yönünde çalışmalar bulunmaktadır.

BİLİNÇSİZCE İLAÇ KULLANMAYIN: Birtakım ağrı kesiciler yumurtlama döneminde kullanıldığında kadın vücudundaki prostaglandin hormonu baskılanır. Buda gebelik şansını azaltır. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı da, kadınlarda mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar, sperm hareket kabiliyetini azalır.

DÜZENLİ UYKUYA ÖZEN GÖSTERİN: Düzensiz uyuyan kişilere melatonin salgısı az olduğu için kadınlarda doğurganlık kapasitesi azalır. Hamile kalmaya çalışırken hayatınızda bir rutin oluşturmanız çok önemli. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkın. Gebelik şansını arttırmak için en az 8 saat uyumalısınız.

KARİYER İÇİN ANNELİĞİ ERTELEMEYİN: Doğurganlığın en iyi olduğu dönem 18 yaş ile 30 yaş arasıdır. 35 yaşından sonra kadınlarda doğurganlık kapasitesi azalmaya başlar. Eğitim, kariyer, ekonomik nedenler ve evlilik anlayışındaki değişiklikler gibi faktörlerle son 30 yılda kadınlarda ilk doğum yaşı giderek artış göstermiştir. Yaş ilerledikçe canlı doğum oranı anlamlı şekilde azalmaktadır.

SİGARAYI BIRAKIN: Sigara ve alkol kullanımı kadınlarda olduğu kadar erkeklerin üreme sistemini de olumsuz etkiler. Spermlerin sayısı sigara kullanımının sıklığına göre azalırken, sperm hareketliliği düşer ve şekillerinde mutasyonlar meydana gelebilir.

PLASTİKTEN UZAK DURUN: Pestisit (tarım zehiri), plastikler, temizlik maddeleri ve makyaj malzemeleri alerjiden, hormon bozukluğuna, doğurganlık sorunlarından kansere kadar birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Öte yandan kadınlarda hormon bozukluğuna neden olduğu için riskini önemli ölçüde artırabilir. Bu nedenle organik olmayan zararlı faktörlerden uzak durmaya çalışın.

CİNSEL YAŞAMI DÜZENE SOKUN: Düzenli bir cinsel hayat yumurtlama döneminizde spermlerle yumurtanızı bir araya getirme şansınızı artıracak. Ne kadar çok düzenli cinsel ilişki yaşarsanız hamile kalma şansınız o kadar artar.

STRESE ENGEL OLUN: Mümkün olduğunca stresten uzak durun. Müzik dinlemek, uzun yürüyüşlere çıkmak, spor yapmak ya da sizi iyi hissettirecek ne varsa onu yapmak stresi yenmenize yardımcı olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.