Bugünkü
Takvim

genleri değiştiriyor

Sağlığımızı olumsuz etkileyen birçok probleme yol açıyor. Uzmanlar o ciddi problemleri şöyle sıralıyor...

ABONE OL
Yetersiz uyku genleri değiştiriyor
1-İştah açar: Beyne yeterli miktarda gıdanın tüketildiğini söyleyen leptin hormonu, uykusuzluk çekenlerde en düşük, iştah açan ghrelin hormonu en yüksek seviyelere ulaşıyor. Bu da bir sene içinde dört kiloya kadar kilo artışına yol açabiliyor.

2- Tansiyonu yükseltir: Gecede 6 saatten az uyuyanlarda kalpdamar hastalıkları ve felç riski daha yüksek. Bir gece uykusuz kalmak bile tansiyon hastalarının kan basıncının gün boyu yüksek olmasına neden oluyor.

3- Bağışıklık zayıflar: Araştırmalar, iki hafta üst üste günde 7 saatten daha az uyuyan insanların daha çabuk hastalandığını gösteriyor.

4-Genler değişiyor: Surrey Üniversitesi'nde yapılan araştırma, yetersiz uyuyanlarda 700'den fazla gende değişim gözlendiğini belirtiyor. Bu genlerin her biri protein yapımı için talimat içeren genler olduğundan, vücudun kimyasını değiştirmeye başladıkları görülüyor.

5-Hafızayı zayıflatıyor: Yetersiz uyku hafızayı da zayıflatıyor, kısa dönem hafızayı kullanmak güçleşiyor.

6- Gözlere zararlı: Uykusuzluk göz kuruluğuna neden oluyor ve buna bağlı olarak ağrı, batma, yanma, ışığa karşı hassasiyet, kaşıntı, kızarıklık ve bulanık görme meydana geliyor. 7-Kalp krizini tetikler: atardamarların kireçlenmesine kalp kriziyle bağlantılı iltihabi faktörlerin artmasına yol açıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.