Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 27.12.2014 Gazete
ABONE OL

den gelen sağlık

Beden ve ruh sağlığının ilacı den çıktı! Uzman , yağlı , istiridye, midye ve yengeç gibi besinlerin depresyondan koruduğunu, beyine olumlu etki sağladığını söyledi

Denizden gelen sağlık
BALIK yemenin tam mevsimi olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "Sofranızdan balığı eksik etmeyin" diyor. Balığın, küçük-büyük herkese şifa getirdiğini söyleyen uzmanlar, özellikle ruh sağlığına olumlu katkı sağladığını belirtiyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden, Fitoterapi Uzmanı da, beyin sağlığımızı koruyan balığın depresyonun da ilacı olduğunu ifade ediyor. Akkuş, şu önerilerde bulunuyor:
D VİTAMİNİ : Beyin sağlığının, kemik ve iskelet sisteminin kuvvetli olmasını sağlar. Orta yaş üstü bireylerde yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliğinin depresyonu tetiklediği gözlenmiştir. Yağlı balık, güneş, ciğer ve yumurta sarısı D vitamini kaynağıdır.
B VİTAMİNLERİ : Beyin sağlığı üzerinde çok önemli rolü vardır. Eksikliğinde sinir sistemi rahatsızlıkları, kaygı bozuklukları gibi ciddi problemlerle karşılaşılabilmektedir. B12 kaynakları; sığır eti, istiridye, karaciğer, midye ve yengeçtir.
BİTKİLER : Son araştırmalar bazı bitkilerin de biyokatif kimyasallar açısından zengin olduğunu göstermiştir. Bu bitkiler, normal beyin fonksiyonları ve zihin sağlığı üzerinde etkilidir. Elma, greyfurt, portakal, limon, yeşil ve siyah çay ile karadut yiyin.
OMEGA -3: Beden tarafından bütün hücrelerin temel yapı taşı olarak kullanılan temel bir yağ asididir. Bu grupta bulunan yağ asitleri DHA, EPA ve ALA'dır. Depresyonun engellenmesi ve tedavisinde etkin rol oynamaktadır.