Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 09.12.2014 Gazete
ABONE OL

Kanser kalkanı mandalina

C vitamini deposu mandalina tepeden tırnağa şifa dağıtıyor. Uzman Diyetisyen Kandıralı, 'Bu mucize meyve kolon, meme ve yemek borusu kanserinin oluşumunu önler' diyor

Kanser kalkanı mandalina
Kış aylarında hastalıklar pusuda beklerken vücudun bağışıklığını güçlendirmek hastalıklara kalkan oluyor. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, C vitamini deposu mandalinanın kanserden diyabete kadar birçok ciddi kronik rahatsızlığa karşı faydalı olduğunu ifade ediyor. Kandıralı, bu kış meyvesinin bol bol tüketilmesini öneriyor, gözlerden kemiklere hatta cildi güzelleştirmeye kadar daha birçok faydasını şöyle anlatıyor:

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

1 su bardağı mandalina diliminde günlük önerilen C vitamini tüketiminin yarısından daha fazlası vardır. C vitamini sağlıklı cilt ve dokuların oluşumu ve devamlılığı için gereklidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini arttırır, kalp hastalık riskini azaltır.
C vitamini ile akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin oluşumunu önler.
Zengin C vitamini vücutta kollajen sentezi için hayati öneme sahiptir. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlar, tendonları, bağları, kemikleri ve kan damarlarını bir arada tutar.
C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demir mineralinin emilimini de artırır.

KEMİKLERE BİRE BİR

Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı, sağlıklı kemikler ve hücre büyümesi için gereklidir.
Mandalinada bulunan A vitamini üreme sağlığı ve hücreler arası iletişimde önemlidir.
Öte yandan beta kriptoksantinden zengin bu meyve iltihap gelişme olasılığını yarı yarıya azaltır.

HÜCRELERİ YENİLER

B vitamini zengini mandalina vücutta DNA ve RNA inşa ederek yeni hücrelerin oluşumu ve sağlıklı devamlılığını destekler.
Mandalinada olan folat kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini de önlemektedir.
Flavonoidler serbest radikalleri (hastalığa neden olan moleküller) nötralize eden antioksidanlardır. Mandalinadaki nobiletin flavonoidi obeziteyi önlemede, diyabetle savaşmada ve kolesterolü düşürmede etkilidir. Tangeritin adlı bir diğer flavonoid ise yağlı karaciğer hastalığı ve damar sertleşmesini önler.
İçerdiği hesperidin ile mandalina sağlıklı kollajen üretimi için C vitamini ile sinerjik olarak hareket eder. Mandalina ilaçlar, hava kirliliği, hastalıklar, şiddetli egzersiz, sigara içmek, kimyasallar ve güneş ışığından gelen UV ışınlarının olumsuz etkilerini azaltır.

OBEZİTEYİ ÖNLER

Mandalina çözünür lif pektin içeriği ile daha uzun süre tokluk sağlar. Yapılan çalışmalarda pektin tüketiminin obez bireylerde kalori alımını azalttığı gösterilmiştir.
Diyet lifi alımı diyabet riski, kalp hastalığı, kolon kanseri, obezite ve yüksek kolesterol riskini azaltır. Aynı zamanda mandalinanın içerisnde yer alan lifler, bağışıklık sistemini güçlendirirken, hafızayı da geliştirir. Ayrıca mandalina tüketmenin ruh halini iyileştirdiği de bilinmektedir.

Potasyum içeriğiyle aynı zamanda kemik sağlığı içinde önemlidir. İlerleyen yıllarda kemik erimesine karşı savaşır. Yeteli potasyum alımı yüksek kan basıncını önler ve kalp krizi oluşum riskini azaltır.