Bugünkü
Takvim

ni acıtma

'da kızartma, acı, ekşi ve baharatlı gıdalar, yi yakıyor Mide duvarındaki çatlak ve yaralar, gastrit ile ülsere dönüşüyor...

ABONE OL
Mideni acıtma
Sağlıklı bir geçirmek istiyorsanız, nize dikkat etmelisiniz. Prof. Dr. Ziya Mocan, sahurda yumurta, ceviz, et, süt ve yoğurt gibi protein ağırlıklı gıdaların tüketilmesini önerdi. Kızartma ve şeker yükleyici yemeklerden kaçınılmasını isteyen Prof. Dr. Mocan, şu tavsiyelerde bulundu: "Acı baharatlı, ekşi yiyeceklerden uzak durun. İçi asit dolmuş mide sizden yiyecek beklerken, siz ikinci bir asit kaynağı yıpratıcı yiyecekler gönderirseniz, mide duvarını yaralayacak gıdaları tüketirseniz, bu duvarında birkaç gün sonra bir sürü yaralar ve çatlaklar açılır. Hiç mide şikayeti olmayanlar bile ülserle karşı karşıya gelebilir. Bu zararlı gıdaları boş değil tok mideyle yemek gerekir."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.