;

Bakterilere kokulu ölüm

Çocukken mideye yerleşen helikobakter adlı bakteri e dönüşebiliyor. bu bakteriyi öldürürken; kırmızı acı biber oluşumu engelliyor

Bakterilere kokulu ölüm
HER 2 kişiden birinde görülen, midede çoğalan bir bakteri türü olan helikobakter pilori, ölümcül olabiliyor. Mide i ve ülserden bu bakterinin yok edilmesiyle kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, şu bilgileri veriyor:

BULAŞICI ÖZELLİĞİ VAR
"Bu mikrop bir bakteridir. Midenin yüzeyel duvarında mukus içinde hareket eder. Mide asitinden etkilenmez. Genellikle çocukluk çağında mideye yerleşir. Kendiliğinden kaybolmaz. Mutlaka tedavisi gerekir. İnsandan insana bulaşır." Prof. Dr. Mocan helikobakter pilori adlı bakteriden korunma yollarını ise şöyle sıraladı: Acı kırmızıbiberin helikobakteri pilori gelişimini engelleyici etkisi olduğu belirtilmektedir. Fakat mide ülseri meydana geldikten sonra verilmesi uygun değildir. helikobakteri pilori bakterisini öldürmede etkilidir. Sigara içmek, helikobakteri piloriye bağlı ülser ve kanser oluşumunu daha da arttırır.

TUZDAN KAÇININ
Tuzlu yiyenlerde ve konserve gıda yiyenlerde kanser riski artar. Portakal, greyfurt, domates, kuşburnu, maydanoz, karalahana, yeşil sivri biber ve karnabahar gibi antioksidan özelliği bulunan meyve ve sebzeler de helikobakteri pilorinin etkisini azaltıyor.

MİDENİZİ RAHATLATIN
Papatya, kekik ya da sarı kantaron çayı mide ağrısını azaltır. Günde 1 fincan içilmesi mideyi rahatlatmada etkilidir. Zencefil, tarçın, meyan kökü, diken üzümü, aloevara ülser oluşmasının önlemeye yardımcı olur. İçtiğiniz süte bir tutam tarçın atabilirsiniz. Karahindiba, kişniş tohumu ve biberiye hazmı kolaylaştırır ve ve mideyi rahatlatır. Zencefil kökünü 2 su bardağı suda kaynatın. 15 dakika bekledikten sonra için.

TANI YÖNTEMLERİ
HELİKOBAKTER tanısı endoskopi, kan tetkikleri veya nefes testiyle konulabilir. Nefeste üre testi ile teşhis edilebilir. Endoskopide mide ülseri varsa helikobakteri veya kanser riski için biyopsi alınır. Helikobakter pilori saptanırsa antibiyotik tedavisi başlanır ve 3 ay sonra tekrar endoskopi yapılması şarttır.
  • 01 Mart 2014, Cumartesi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.