Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 30.08.2013 Gazete
ABONE OL

2 kadından biri dertli

2 kadından biri dertli
* Doktor bey, 4 aydır evliyim. ye girdiğimizde sürekli ağrım oluyor. Eşim üzülmesin diye bir şey anlatmadım ama dayanmakta da zorlanıyorum. Apandisitten ameliyat olmuştum. Onunla ilgili olabilir mi?
Anlattığınız konu oldukça önemli bir hastalığı gösteriyor olabilir. Kadın hastalıkları uzmanının muayene etmesi şart. Kadınların neredeyse yarısı cinsel ilişki sırasında ağrı sorunu yaşayabilir. İlk cinsel ilişkiden itibaren ağrı olabilir. Sonradan cinsel ilişki sırasında oluşan ağrılar, kadının ruhsal yapısındaki değişimden, jinekolojik hastalıklardan veya daha önce geçirdiğin cerrahi işlemlerden kaynaklanıyor olabilir. Muayene sonrası bir sıkıntı bulunmazsa, psikolog görüşü gerekir.

* 18 yaşındayım. 6 aydır ağzımda ekşime var, acı su geliyor. Daha önce 'Reflü var' dediler. Tedaviden sonra şikâyetlerim geçmişti. Reflü tekrar eder mi? Riskli mi? Yaşı var mı? Her yaşta reflü olabilir. Ufacık bebekler dâhil her yaş ve cinste reflü görülebilir. Şişmanlık, en önemli risk faktörüdür. Bazı genetik özellikler ve karın içi basıncını arttıran nedenler de riski arttırabilir. Hamilelik de, hem hormonal nedenlerden ve hem de karın içi basıncında artma sonucu reflüyü tetikler. Yavaş ye. İyi çiğne. Yemekten sonra sırt üstü yatma. Akşam yatmadan yemek yeme. Sol tarafına yat. Porsiyonlarını azalt. Sigara, çay, kahve, kola, gazlı içecekler ve yiyecekler ile sütlü ürünler reflü'yü arttırabilir. Alışkanlıklarla ilgili olduğundan tedavi edilse bile tekrar başlayabilir.

* Boyum 1.59 santimetre. Kilom 91. 23 yaşındayım. Adetlerim düzenli. Kilo vermek için ne varsa yapıyorum. Arkadaşımın diyet kitabının fotokopisini çektirdim. Bu hafta başlıyorum. Nelere dikkat edeyim?
Fotokopinin okunaklı ve doğru sırada çekilmesine dikkat et. Sıra karışırsa okunaklı çıkmazsa yandın. Her şey iyice karışabilir. Doğru zayıflamak için doğru şeyler yapmalıyız. Komşunun tavuğu kaz görünse de hayaller adı üstünde hayaldir. Bence önce kendini tanı. İç hastalıkları uzmanına, en az bir kez muayene ol. Her beden dünya da tek yaratılmıştır. Kilo almanın sebebi arkadaşından farklı olabilir. Çözümü de farklı hale gelebilir. Kilo vermeye yönelik oluşturulan programlarda asıl amaç, kişinin sağlığını koruyarak vücudumuz için gerekli olan tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirebilmektir. Kişilere beslenme eğitimi ile yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılması ve bu alışkanlıklar ile kaybedilen kilonun korunmasını sağlamaktır. Şişmanlık; hastalık nedeniyle olmadığında harcanandan fazla yemek yemeye bağlıdır. Diyet önerileri kadar hareket etmekte önemlidir. İyi Şanslar.

* 2 yıldır kabızlığım var. Kabızlık çayı içiyorum. Genede zorlanıyorum. Erik iyi gelir dediler. Komposto yapayım mı?
O kadar uğraşma. Tazesini bul ye. Bir kerede 10 adet kadar yiyebilirsin. Tabii miden müsaitse. Komposto yapacam diye bir sürü şeker veya şekerli sıvı da bedene girecek. Gerek yok. Ayrıca erikte, bol bol C vitamini var. Bunların yanı sıra bu meyvede, göz ve cilt sağlığında büyük görevleri olan A vitamini, kanın akışkanlığında görevli K vitamini, osmotik basınç ve su dengesini sağlayan sodyum, potasyum minerali, stres karşıtı mineral olan magnezyum da yeterince bulunur. Kalsiyum ve demir de cabası. Bol lifli bir gıda olan erik, kabızlığa da gayet iyi gelir. Ama hareket etmezsen, sıkıntını, stresini azaltmazsan bağırsaklar rahatlamaz, vaktinde tuvalet ihtiyacını görmezsen kabızlığın geçmez.