Bugünkü
Takvim

Saç için baldırıkara

ABONE OL
Saç için baldırıkara
Baldırıkaranın yaprakları yaş ve kuru olarak kullanılır. Şurubu yapılır. İlaçlara tat verici olarak da katılır. 1 litre suya 50 gr kadar kuru bitki atılıp demlenerek içilebilir. eceği gibi saç diplerine de sürülebilir. Bronşite karşı faydalı olur. Saç diplerine sürülürse saç dökülmesini ve kepeği önler.

kurtları döker
Besbase küçük hindistancevizinin çekirdeğindeki zardır. Suda kaynatarak ya da yutarak alınabilir. Besbase fazla kullanılırsa zehirlenmelere neden olabilir. Karanfil ile karıştırılıp kullanılırsa bel gevşekliğini giderir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

Böbreklere çitlembik
nın meyvesi, yaprakları, tohumları ve sakızı kullanılır. Ayrıca, çitlembik yağı çıkarılır. Ayak terlemelerini keser. Böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur. Mide ağrılarını dindirir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Meyvesi hafif müshil etkilidir.

Prostata
Ballıbaba adını çiçeklerinin tadından almıştır. İçerisinde saponin, flavon, müsilaj, tanen ve histamin bulunur. İdrar yolu hastalıklarına karşı etkilidir. İltihapları önler. Kabakulak, mayasıl, kanlı basur ve varise karşı faydalıdır. Kadınlarda rahim akıntılarını, erkeklerde ise prostat şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.