Bugünkü
Takvim

ABONE OL
Aşk kalbe iyi geliyor
* Aşık oldum. "um düzeldi" diyorum, kimse inanmıyor. Tansiyonum ilaç kullanmadan normal gidiyor. Tamamen bu dertten kurtulmuş olabilir miyim?
Aşk da sıcak gibi tansiyonu bir düşürüp bir yükseltebilir. Yani yine de sen ilaçlarını atma. Yapılan araştırmalara göre aşık olan kişilerde beyin kan akımı artar, hafıza ve beceriler artar, iştah azalır, yağ yakımı artar, metabolizma hızlanır, kilo kontrolü iyi olur, kalp ritmi hızlanır, kan akımını artar, endorfin ve serotonin yüksekliği bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü vücut içi morfin olan endorfinler hem ağrı algısını azaltır hem de mutluluk sağlar, Kan akımı değişiklikleri ve seks hormonlarının artması ile ciltte duruluk sağlanır. Östrojen ve testosteron artmasıyla üreme isteğini artar.

* Komşuma 'hepatit hastalığın var' demişler. Gidiş gelişi kesmek istemiyorum. Korunmak için nelere dikkat edeyim? Hepatit karaciğer iltihabı demektir. Çeşit çeşit Hepatit var. Hangi hepatit mikrobu ile hastalandığı önemli.
Ama genel olarak Hepatitlerden korunmadan bahsedelim. Hepatit A ve E'den korunmak için özenli temizlik şart. Uzun süreli korunma için Hepatit A'ya karşı aşılanma veya kısa dönemde korunma sağlamak için immunglobulin dediğimiz ilaçlar kullanılır. Hepatit B ve D'den korunmak için; korunmasız cinsel ilişkiden kaçının; iğne gibi hasta kanıyla bulaşmış araçlarla cildin delinmesinden sakının. Hepatit B'den korunmanın en güvenli yolu aşıdır. Tam olarak korunmak için şu anki bilgilerle en az 3 kez aşı olmalısınız. Hepatit C'den korunmak için; iğneler dâhil olmak üzere, hasta kanıyla bulaşmış nesnelerle cildin delinmesinden sakının.

* Amcama kalp yetmezliği tanısı koydular. Babam korktu. Kalp yetmezliği nedir? Korkmak gerekir mi?
Kalp yaşamamız için gerekli oksijen ve besin maddelerini taşıyan kanı vücudumuza pompalayan organımızdır. Kalp yetmezliği dendiğinde kalbin pompalama gücünün olması gerekenden daha az olmasıdır. Bu durumda kalp kanı yeterli miktar ve hızda organlarımıza gönderemez. Kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda oksijen ve besini vücuda pompalayamaz. Bu durum tedavi ile düzelemezse hayat sürdürülemez olur. Buna karşı tedbir almalıyız.

* Romatizma hastalığım var. Her gittiğim doktor bunun sebebi iltihap diyor. Antibiyotik vermiyor. Başka neler yapmalıyım?
İltihap bazen mikroplu, bazen de mikropsuz olur. Romatizma mikropsuz bir iltihaptır. Antibiyotik her zaman kullanılmaz. Genel olarak bedende iltihap olmasın diye yapmamız gerekenlere gelince; Mevsimine ve yaşadığın bölgenin özelliklerine göre beslen. Dengeli beslenmede mutlaka Balık ve bitkisel kaynaklı Omega-3 içerikli gıdalar bulundur. A vitamini ve Betakaroten bağışıklık sistemini güçlendirir. Yumurta sarısı, havuç, süt, yeşil biber, brokoli, kayısı, balık yağı, kırmızı et, patates, yeşil yapraklı ve sarı sebzeler A vitamini ve Betakaroten zenginidir. Demir ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir. Demirden zengin besinler; kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kereviz yaprağı, roka ve kuru kayısıdır. Çinkodan zengin besinler; tam tahıllar, ekmek, et, balık, badem ve cevizdir. Şişmansan zayıfla. Egzersiz yap. Düzenli uyu. Stresi azalt. Doğal beslen.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.