Bugünkü
Takvim

Zehirleniyoruz

ABD'yi yerinden oynatan doktor TAKVİM'e konuştu. Şekere ve şekerli yiyeceklere karşı savaş açan nasıl zehirlendiğimizi anlatıyor

Zehirleniyoruz
California Üniversitesi Pedatri Profesörü geçen yıl youtube'da şekerin zararları konusunda bir video yayınlamış, bu görüntüler ülke çapında deprem etkisi oluşturmuştu. Son yıllarda şeker ve şekerli gıdalara savaş açan ve bu konuda iki de kitap yayınlayan Lustig, TAKVİM'e konuştu. Şekerin herhangi bir zehirden farklı olmadığını belirten Lustig, şekerin ne derece zehirli olduğunu ve hayatımızı nasıl etkilediğini şöyle anlatıyor...

Obezitenin gerçek sorumlusu yağ değil, şekerdir. Çünkü karaciğer, vücuda giren fazla şekeri hemen yağa çevirir. Üstelik kokain ve eroin nasıl alışkanlık yapan birer zehirse, şeker de aynı etkiyi gösteriyor. Şeker hem vücuda zarar veren hem de bağımlılık oluşturan bir zehirdir.

MORFİNDEN FARKI YOK

Şekeri temel bir gıda maddesi olarak değil özel zamanlarda kullanmalıyız. Ama yiyecek sanayisi şekeri bir temel gıda maddesi haline getirdi. Çünkü böylece insanların daha fazla satın alacağını biliyor. Bir mısır gevreği üreticisi kahvaltıda yediğiniz mısır gevreğine morfin katıp daha çok almanızı sağlasaydı bu durumda ne düşünürdünüz? Bunu şekerle yapıyorlar.

Şeker sadece kilo alınmasına neden olmuyor. Aynı zamanda yüksek tansiyon, diyabet ve kalp rahatsızlıkları riskini de arttırıyor. Bu problemlerin sebebi de mısır şurubu denen fruktoz. Çok ufak miktarlarda tüketilse dahi etkileri gözle görülebilir derecede fazla oluyor.

Gıda endüstrisi insanların fruktoz içeren yiyecekleri satın almadaki eğilimini belirtiyor. Şeker dildeki tat alma reseptörlerini bloke ediyor. Yani şeker ekleyerek her yiyecek ve içeceğe tat eklemek mümkün. Bu da beyni etkiliyor. Şeker konusunda yaptığım açıklamalar sonunda hükümetler ve gıda sanayisi artık beni düşman olarak görüyor. Ama gerçekler bunlar.

NELER ZEHİRLİ?

GAZLI İÇECEKLER
:
Günde 50 gramdan fazla şeker tüketmemek gerekiyor. Bir çay kaşığı şeker 4 gram geliyor. Bir kutu kolada ise 16 çay kaşığına eş değer şeker var. Karaciğer anında bu şekeri yağa çevirir. Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu, eroinin vücutta yaptığı etkiyle aynıdır. Normalde şeker komasına girmeniz gerekir ama gazlı içeceklerin içindeki diğer maddeler bunu önler.

HAZIR GIDALAR:
Bisküvi, gofret, çikolata, hazır çorbalar, cipsler, şekerler, jelibonlar, marketlerde paket içinde gördüğünüz neredeyse bütün besinlerin içinde bol miktarda fruktoz var. Dikkat edin; bu yiyecekleri yedikçe daha çok yemek istersiniz. Çünkü fruktoz tat alma reseptörlerini bloke eder. Bu yiyeceklerin tamamı bağımlılık yapar.

MISIR ŞURUBU:
isimli madde yani yüksek tam bir zehirdir. Glukoz vücut için faydalıdır. Bütün karbonhidratlarda bulunur. Beyinin çalışmasını sağlar. HFCS ise tamamen faydasız bir maddedir. Ülser, gastrit, obezite, hipertansiyon, karaciğer rahatsızlıkları, sinirsel hastalıklar, beyin fonksiyonlarının gerilemesine yol açar. Pankreasa büyük zarar verir.

MEYVE SULARI:
Meyvelerin içinde glukoz bulunur. Ama yaptığınızda, bu yüzde yüz meyve suyu olsa bile şeker, kan dolaşımına daha hızlı geçer. Mutlaka şeker yiyecekseniz hayatındaki tek tatlı meyveler olabilir. Meyve suları bile vücudunuza zarar verebilir.

YARIN: ŞEKERİN ZARARLARI


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.