Bugünkü
Takvim

Kansızlara bol bol

ABONE OL
Kansızlara bol bol havuç
Bol miktarda A vitamini barındıran B,C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Bitkinliğe ve kansızlığa da iyi gelir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Havuç aynı zamanda kansere karşı da koruyucudur.

Öksürüğe çemen otu
Çemen otunun içerisinde kolin, saponin, diosgenin, müsilaj ve alkaloitler bulunur. Uzmanlar öksürüğe karşı ve balgam söktürücü olarak çemen otunu tavsiye ederken, çemen otu aynı zamanda asosyal kişilerin cesaretini artırmak için de kullanılıyor.

Söğüt kabuğu ateş alır
Söğüt kabuğu 30 yıldır Avrupa'da bitkisel ilaç olarak kullanılıyor. Ateşli hastalıklar ve romatizmaya karşı kullanılan söğüt kabuğu ateşi düşürmede ve iltihapların giderilmesinde etkili rol oynar. Romatizma şikayetlerini azaltır.

Mikrop kırıcı
Karanfil ağacının çiçeği genelde ağız kokusu gidermekte kullanılır. Ama yapılan son araştırmalar karanfilin antiseptik özelliği olduğunu ve mikropları öldürdüğünü gösteriyor. Karanfil aynı zamanda kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

mideyi rahatlatır
Tarçın tarihin bilinen en etkili şifalı bitkileri arasında yer alıyor. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan şekerini dengeleyen tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır. En önemlisi de mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir.

Kemik dostu yer fıstığı
Yer fıstığının işlenmemiş ve kabuğuyla satılanları daha sağlıklıdır. Yer fıstığı kasların ve kemiklerin güçlenmesinde etkin bir rol oynarken zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Aynı zamanda Gastrit, mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini de azaltır.

Kolesterole
İncirin yaşı olduğu kadar kurusu da şifa dağıtıyor. Omega-3 ve omega- 6 yağ asitleri ve protein ihtiva eden kuru incir balgam söktürür. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kansere karşı da koruyucudur. İncir aynı zamanda cinsel gücü de artırıcı bir afrodizyaktır.

Kabak böbreği korur
Özellikle B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengin olan kabak basur ve prostat şikâyetlerini azaltır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. En önemlisi de böbreği koruyan en etkili besinler arasındadır.

Sedefe karşı kuzu kulağı
Türkiye'de bolca yetişen kuzu kulağı bol miktarda C vitamini içerir. Araştırmalara göre sofralardan eksik edilmemesi tavsiye edilen bu ot, egzama, sedef ve sivilce gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Soğuk algınlığına karşı da iyi bir koruyucudur.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.