Bugünkü
Takvim

a elveda

a çarenin adı: Botoks Bu ağrısız, acısız yöntem sayesinde hem güzelleşin hem de ruhunuzun gençliği yüzünüzde ışıldasın...

ABONE OL
Kırışıklıklara elveda
Vücudumuzun kalkanı olan cildimiz hayatımız boyunca çeşitli etkilere maruz kalır. Cildimizin doğal ve genetik mirasımızın belirlediği bir yaşlanma süreci vardır. Ancak ortadan kaldıramadığımız bir etken olan yerçekimi nedeniyle cildimiz zaman içinde sarkar ve sarkmaya bağlı katlanmalar oluşur. Yüzdeki yaşlanmayı en çok hızlandıran şey aşırı mimik kullanımıdır. Yüz ifadesini oluşturan mimik kasları cildimizi çekerek ve bırakarak zamanla artan mimik çizgilerini oluşturur.

YÜZ MİMİKLERİ
Oluşan bu mimik çizgileri ile mücadele de savunmasız değiliz. En büyük yardımcımız ise botoks. Fulya Jinemed Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berfu Babucçu, botoksla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı:


NASIL ETKİ EDİYOR?
Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. O halde, mimik kaslarının hareketinin azaltılması, ortaya çıkan kırışıkları da azaltacaktır. Botoks enjeksiyonları hedeflenen kas kitlesi içine yapılarak, kasların hareketleri kontrol altına alır, mimik çizgilenmelerini
azaltır.

YILAN ZEHİR DEĞİL!
Bilinenin aksine botoks, yılan zehiri değildir. ''Clostridium Botulinum'' adlı bir bakteriden elde edilen ve kasların sinirler tarafından uyarılmasını geçici bir süre engelleyen bir tür toksindir. A,B,C1,C2 ,D E,F,G olmak üzere 8 ayrı çeşidi bulunur; Botoks A kozmetik amaçlı kullanılan protein esaslı ilaç tipidir. 1989 yılında botoks Amerika'da piyasa çıktı; 1995 yılında Türkiye'ye geldi. Bugün Amerika'da yapılan kozmetik uygulamalar arasında 1. sırada yer almaktadır.

NEREYE UYGULANIR?
En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye kızgın bakış ifadesi verir. Bu şekilde görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.
Kaz ayakları (Göz kenarlarında oluşan )
Kaş çatma kasları
Alın kırışıkları
Dudak ve burun üstündeki ince kırışıklıklar
Çenedeki çukurluklar
Terleme tedavisi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.