Bugünkü
Takvim

Memeye yakın takip

ABONE OL
Memeye yakın takip
Günümüzde 8 kadından 1'inde görülen nin tedavisinde erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğunu belirten Medical Park Göztepe Kanser Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. H.
Mehmet Türk: "Kadınların düzenli olarak her ay elle meme muayenesi yapması, kırk yaşından sonra yılda bir kez hekime gitmesi, elli yaşından itibaren de her yıl mamografi çektirmesi meme kanserinin erken dönemde teşhis edilmesini sağlar."
Medical Park Göztepe Kanser Hastanesi Onkoloji Uzmanı Doç.
Dr. H. Mehmet Türk, kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanseriyle ilgili soruları cevapladı:

Kanserinin görülme sıklığı nedir?
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser tipidir; kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturmaktadır. Kanser nedeniyle ölen kadınların yüzde 16'sında, ölüm sebebi meme kanseridir.
İlerleyen yaş ile meme kanseri görülme sıklığı da artmaktadır. Yani 75 yaşındaki kadınlarda meme kanseri görülme olasılığı, 25 yaşındaki kadınlardan yaklaşık 20-30 kat daha fazladır. ABD'de her sekiz kadından birinde meme kanseri görüldüğü belirtiliyor.
Ülkemizdeki mevcut veriler, kadınlarda en sık görülen kanserin meme kanseri olduğunu göstermektedir.
SERTLİK VARSA DOKTORA!
Belirtileri nelerdir?:

Meme kanseri, en sık, memede ağrısız sertlik (kitle) şeklinde ortaya çıkar. Meme kanseri olan kadınların yüzde 70 kadarında hastalık kendisini bu şekilde belli eder.
Diğer belirtiler; memede büyüme ve asimetri, meme başında çökme, içeri doğru çekilme, tek taraflı meme başı akıntısı (kanlı ya da seröz) gibi belirtilerdir. Meme cildinde kalınlaşma, portakal kabuğu görünümü şeklinde değişikliklere yol açabilir. Daha geç kalınmış hastalarda ciltte kızarıklık ve açık yaralar da (ülserasyon) görülebilir. Hastalık bazen de koltuk altında şişlik, sertlik ya da uzak organ tutulumlarının neden olduğu belirtilerle karşımıza çıkabilmektedir.

GENLERE, YAŞA VE BESLENMEYE DiKKAT!
*
Artan yaş (40 yaş üstünde olmak)
* Ailesinde meme kanseri olan bireylerin varlığı
* Daha önce bir memesinde kanser gelişmiş kadınlarda ikinci bir meme kanseri gelişmesi riski yüzde 25'tir.
* Memenin iyi huylu hastalıkları (Atipik hiperplazi): Bu bulgu, meme kanseri riskini beş kat artırır.
Aile hikayesi olanlarda bu risk 11 kat artmaktadır.
* Hiç doğum yapmamış olmak
* İlk doğumunu 30 yaşından sonra yapan kadınlarda meme kanseri gelişme riski, birinci doğumunu 18 yaşından önce yapanlara göre dört kat daha fazladır.
* Östrojen veya östrojen - progesteron içeren doğum kontrol hapları
* İlk adet görme yaşının erken olması veya menopoz yaşının geç olması
* BRCA1 ve BRCA 2 genlerinde oluşan bozukluklar (mutasyonlar)
* Şeker hastalığı
* Alkol alımı
* Radyasyon ve hormonlar
* Yağ ve kaloriden zengin beslenme.


DOÇ. DR. H. MEHMET TÜRK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.