Bugünkü
Takvim

ne davetiye çıkarıyor

Son dönemde hızla yayılan modası; başta "" olmak üzere birçok hastalığa yol açabiliyor

ABONE OL
Cilt kanserine davetiye çıkarıyor
Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmaya göre; boyalarının ne neden olduğu saptandı. Bir çok kişinin severek yaptırdığı dövmelerin, mürekkebinde bulunan, kurşun, nikel ve titanyum cilt kanserine neden oluyor. Cilt kanserini tetikleyen bu maddeler, dövme yaptıran kişileri olumsuz etkiliyor. Özellikle siyah mürekkeplerde bulunan bu maddeler, cilt kanseri riskini arttırıyor. Bilim adamları organik boyaların piyasada olduğunu fakat bu boyaların büyük bir kısmının Sağlık Bakanlığı tarafından izni bulunmadığını belirtti. Organik olarak adlandırılan boyaların bir çoğunun cilt kanserine neden olan maddeleri taşıdığını ve riski büyüttüğü belirtiliyor. Bazı dövmecilerin organik boya adı altında, yazıcı boyası ve araba boyası kullandığı belirtiliyor. Bilim adamları, dövme boyası üreten şirketlerin boyalarının sağlıklı olduğunu ve ticari sır nedeni ile boyaların içeriğini vermediklerini belirtiyor. Uzmanlar dövme yaptıracak kişilerin, oldukça dikkatli olmalarını ve güvendikleri yerlerde yaptırmalarında yarar olduğunu belirtiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.