Bugünkü
Takvim

Okuldan korkuyor mu?

Çocukların okuldan korkmasıyla oluşan 'okul fobisi', eğer tedavi edilmezse, depresyona dönüşebiliyor!

Okuldan korkuyor mu?
Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla beraber aileleri okul telaşı sardı. Özellikle eğitim hayatının başında olan öğrencilerde sıkça görülen ebeveynleri zor durumda bırakıyor. Doğru yöntemlerle kolaylıkla aşılabilecek bu sorunun nedenlerini ve çözüm yollarını Reem Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Nörolog Mehmet Yavuz anlatıyor... Öğrencilerin çeşitli bahanelerle okula gitmek istememesi, okulda huzursuz olması ve bazı hastalık belirtileri göstermesine 'okul fobisi' deniyor. Genellikle anneye çok bağımlı bir çocuğun aniden anneden ayrılmasıyla ortaya çıkan bu durum, çocukta mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesine neden olur. Bu şikayetlerin genellikle pazar akşamı ve pazartesi sabahı görüldüğünü belirten Dr. Mehmet Yavuz, ebeveynleri bu noktada uyararak, "Eğer anne-baba çocuğun bu durumu karşısında onu okula göndermezse bu davranış alışkanlık haline gelebilir" diyor.

DEPRESYONA DÖNÜŞEBİLİR!
Çocuğun bir süre sonra okula gitme konusunda olumsuz tavırlar sergileyebileceğini hatırlatan Dr. Yavuz, "İlerleyen dönemde okul fobisi ağırlaşıp depresyona dönüşebilir" diye uyarıyor. Anne ve babanın çocukla olan ilişkisinin aşırı bağımlı olmasının okul korkusunun nedenlerinden biri olduğunu belirten Dr. Yavuz; ''Çocuğun sürekli endişe duyan bir aile içinde yaşaması okul korkusuna başlıca sebep" diyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.