Bugünkü
Takvim

virüsü kanseri yendi

'li bilimadamları müthiş bir buluşa imza attı. Mutasyona uğratılan virüsü, insandaki kanser hücrelerini yiyip bitirdi

ABONE OL
AIDS virüsü kanseri yendi
'de, 'e neden olan kullanılarak yapılan kanser tedavisi, lösemi hastasının iyileşmesini sağladı. Pennsylvania Üniversitesi'nden bilimadamları, polis emeklisi 65 yaşındaki lösemi hastası William Ludwig'den, bir milyardan fazla lenfosit (virüs ve tümörlerle savaşan akyuvar türü) aldı.
Lenfositler, etkin olmayan HIV ile temasa geçirildi. HIV, lenfositleri değiştirerek, kanserle savaşmalarını sağladı. Değişime uğrayan lenfositler hastaya nakledildi. 10 gün sonra, kemoterapinin etki göstermediği Ludwig'de titremeler, yüksek ateş ve tansiyon düşmesi görüldü.

DİĞER TÜRLERDE DE ETKİLİ
Doktorlar, bu ciddi grip belirtilerinin birkaç hafta sonra geçtiğini ve Ludwig'in lösemiden kurtulduğunu belirledi. Dr. Carl June, "Bir yıl önce yataktan çıkamayan Ludwig, adeta yeniden doğdu" dedi. Diğer bilimadamları da bu deneyin, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini öldürebileceğini gösterdiğini ifade etti. Başka kanser türlerine yakalanan 2 hastada daha denenen bu yöntem, hastalardan birinin tamamen, birinin kısmen iyileşmesini sağladı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.