Bugünkü
Takvim

Kalp dostu sular

  • Yaşam
  • 27.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.01.2011 10:35
ABONE OL
Kalp dostu sular
Son yıllarda kaplıca turizminde hatırı sayılır bir pay alan Çankırı'da tesisler son derece kaliteli. Çankırı kaplıcaları başta 'kralların hastalığı' olarak bilinen 'Gut'a da çözüm sunuyor. Bu hastalık eklemlerde ağrı, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla seyreden ve vücuttaki ürik asit fazlalığından oluşuyor. Şifalı sular ayrıca cilt, mide, kalp ve damar hastalıkları tedavisinde de mucizeyi gerçekleştiriyor.

İşte şehrin şifalı sularından bazıları:

ÇAVUNDUR TESİSLERİ
54 derece sıcaklığı olan kaynak, Kurşunlu İlçesi'nin Çavundur Beldesi'nde bulunuyor. İçme kürleri olarak değerlendirilmesi halinde karaciğer ve safra yolları yetmezliği, sarılık, pankreas, gut, bağırsak, böbrek ve idrar yolları iltihaplarında; banyo kürü olarak kullanıldığında ise böbrek taşı oluşumuna iyi geliyor. Ayrıca bu şifalı suyun ağrılı hastalıklar üzerindeki olumlu etkisi de uzmanlar tarafından kanıtlanmış bulunuyor.

ACISU İÇMESİ....
Kurşunlu İlçesi'nin Hacımuslu Köyü yakınlarındaki Acısu İçmesi, geniş bir çayırlığın çeşitli yerlerinden kaynıyor. Bir bataklık oluşturan kaynak, 15 derecelik sıcaklığıyla mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, pankreas hastalıklarında etkili oluyor. Şifalı suları, kan ve safra dengesini düzenlerken aynı zamanda karaciğer ve sarılık hastalıklarına da iyi geliyor.

Karaciğer rahatsızlıklarını bu besin takviyeleriyle yenebilirsiniz!

ŞIHLAR NEZLE SUYU
Kaynak, Korgun İlçesi'ne bağlı Şıhlar Köyü yakınlarındaki bir dere yatağının kenarında yer alıyor. 12 derece sıcaklığı ve betonla çevrili bir çeşmesi bulunan su, içme kürü olarak da değerlendiriliyor.

BOZAN HAMAMI
Ilgaz İlçesi'nin Aşağı ve Yukarı Bozan köyleri ara sında bulunan maden suyu, üstü açık, çevresi kapalı iki ayrı havuzdan oluşuyor. 16 derece sıcaklığa sahip olan kaynak, banyo olarak cilt hastalıklarına, içme olarak da sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geliyor.

MELAN İÇMESİ
Kurşunlu İlçesi'ne 20 kilometre mesafede yer alan maden suyu bir yamaçtan çıkıyor. Sıcaklığı 18 derece olan sudan akciğer, safra kesesi, idrar yolları, romatizma, kırıklar, böbrek taşı rahatsızlıkları ile mide, karaciğer ve bağırsak hastalıklarında yararlanılıyor.

ILISILIK MADEN SUYU
23 derece sıcaklığı olan sudan
içme kürü olarak yararlanıldığı gibi banyo uygulamalarından da olumlu neticeler alınıyor. Kaynak mide, karaciğer, bağırsak, safra kesesi rahatsızlıklarına deva oluyor.

SGK'LILAR İÇİN FIRSAT
Çankırı'daki kaplıcaların bir diğer özelliği de SGK'lıların çok az ücret ödemeleri. 2007 yılından itibaren birçok tesis, SGK'lılar için toplam ücretin sadece yüzde 30'u ücret alıyor. Emeklilerin daha çok tercih ettiği Çankırı kaplıcalarına ulaşım da son derece kolay. Kent merkezinden kaplıcalara seferler düzenleniyor.

Her derde deva aromatik sular sağlığınıza sağlık katıyor... Aromatik sular ve mükemmel etkileriyle tanışmak için tıklayın!


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.