Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 18.01.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 17.06.2011 10:38

Yüz derisi için soyma ve yüzeyel yenileme için en uygun mevsim kış ayları


Yüz bölgesinde kırışıklıkların azaltılması, çeşitli nedenlerden (güneş, yaşlanma, hamilelik) dolayı oluşmuş lekelenmelerin giderilmesi, sivilce tedavisi ve sivilce izlerinin yok edilmesi için deri soyma işlemleri sıklıkla kullanılmakta ve başarılı sonuçlar sunmaktadır. Soyma işlemlerinde derinin yıpranmış, hasar görmüş katmanın kontrollü olarak uzaklaştırılması ve alttaki taze cildin iyileşme etkisiyle daha canlı, sağlıklı ve genç bir görünüm elde etmek amaçlanır. Soyma işlemi kimyasal peeling, lazer peeling, plazma peeling, mekanik peeling (dermabrazyon) seçenekleriyle karşımıza çıkmaktadır.

Soyma işlemi kırışıklık, sivilce izi ve lekelerin durumuna bağlı olarak yüzeyel, orta ve derin seviye olarak planlanmaktadır. Yüzeyel pelling için çeşitli meyve asitlerinden oluşan kimyasal ajanlar (AHA) kullanılmaktadır. İnce kırışıklıkların tedavisinde güvenle uygulanmaktadırlar. Orta derece pellingde kimyasal ajanlar (trikloroasetik asit-TCA), plazma peeling, lazer peeling tercih edilebilir. Orta dereceli kırışıklıklar, sivilce izleri ve leke tedavisinde hekimin önerisiyle bu yöntemlerden biri seçilebilir.
Daha derin kırışıklıklar ve derin sivilce skarların tedavisinde derin peeling yöntemleri kullanılmaktadır. Kimyasal yöntemlerden fenol kullanım yaygınlığı son zamanlarda azalmış bunun yerine gelişen teknoloji ile güvenilirliği artan lazerler gündeme gelmiştir. Yine cerrahi dermabrazyon derin peeling için seçilen bir yöntemdir. Dermambrazyon dışındaki yöntemler ameliyathane ortamı gerektirmemektedir.
Yapılacak işlem hastanın cilt yapısına, şikayetlerinin durumuna ve elde edilmek istenen sonuca göre mutlaka uzman hekim ile detaylı görüşme sonrası belirlenir. İşlemler sonrasında geçici kızarıklık, gerginlik, kabuklanma ve kuruluk şikayetleri oluşabilir. Tedaviler sonrası nemlendirici ve güneş koruyucu kullanımı oldukça önemlidir.

Soyma işlemleri sonrası alttan gelen yeni deri güneş ışınlarının zararlı etkilerine açıktır. Güneşe maruz kalma ile bu bölgelerde daha koyu iyileşme görülmesi istenmeyen bir komplikasyondur. Güneşin etkisinin azalması böylelikle korunmanın kolaylaşması ile yüz derisi soyma ve yenileme işlemleri için en uygun ay Kış ayları olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaz güneşini etkisiyle oluşan güneş lekeleri ve ince kırışıklıkların tedavisi için pelin yöntemleri kış aylarının tercih edilebilir seçenekleridir.

Kırışıklık ve cilt lekelerine havyar kremi ile veda edin!

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.