Bugünkü
Takvim

Greenlight yöntemi nedir?

ABONE OL
Greenlight lazer prostat ameliyatı konusunda sizden bilgi almak istiyorum. 61 yaşındayım ve emekli mühendisim. 3-4 aydır prostat tahlillerimi yaptırıyorum. En sonunda doktor prostat ameliyatı olmam gerektiğini söyledi. Ben de etrafımdan lazer ile prostat ameliyatı konusunda tavsiye aldım. Siz ne dersiniz? Bir zararı var mı? Daha mı kolay oluyor ameliyat? Bu arada prostatım 55 gram ölçüldü ultrasonda.
CEVAP
Prostatın iyi huylu büyümesinde ve belli bir hacmin altında prostatlarda eğer bir ameliyat söz konusu ise ilk tercihimiz kapalı prostat ameliyatıdır.
Kapalı prostat ameliyatları elektrik akımı ile yapılabildiği gibi plazma-kinetik enerji ile ya da greenlight lazer enerjisi ile de yapılabilir.
Greenlight lazer prostat operasyonunu daha çok küçük-orta büyüklükteki prostatlarda (sizde olduğu gibi), daha aktif olan erkeklerde yada kanama problemi olan hastalarda tercih ediyoruz.
Diğer kapalı ameliyatlara göre daha hızlı taburcu ediliyor hastaneden. Dolayısı ile de sonda daha erken çekiliyor. Elbette uygun bir tedavi yöntemidir sizin için. Sağlıcakla kalın.

PROSTAT HASTASI MIYIM?
55 yaşındayım. Bazen idrarda yanma oluyor. Sık sık idrara çıkıyorum. Gece 3-4 defa idrar yapıyorum. İdrar yaptıktan sonra geride idrar kaldığını hissediyorum.
Kabızlık gibi bir problemim yok. Çok önceden bir kez idrarda kanamam oldu. Hocam prostat hastası mıyım? Lütfen bana yardımcı olun.

CEVAP
Anlattığınız şikayetlere bakıldığında prostata bağlı işeme bozuklukları yaşadığınız görülüyor. İşeme güçlüğü, kesik kesik işeme, geride idrar kaldığını hissetme, sık idrara çıkma gibi şikayetler prostata bağlı gelişir.

AMELİYAT ŞART MI?
Hocam, 27 yaşındayım. 3 yıllık evliyim. Çocuğumuz olmuyor. Yapılan testlerimde sol varikosel saptandı. Ameliyat mı olmam gerekiyor? Alternatif bir tedavi yöntemi önerebilir misiniz?
CEVAP
Spermiyogram
dediğimiz sperm testi yaptırmanız gereklidir. Ancak ondan sonra ameliyatın gerekli olup olmadığını söyleyebiliriz. Geçmiş olsun.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.