Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 22.10.2009 Gazete
ABONE OL

Virüs okullara demir attı

Domuz gribi il il dolaşırken, Başkent'te virüs tespit edilen okul sayısı 11'e ulaştı İstanbul'da ise 10 okulda 16 öğrencide virüse rastlandı. Eğitime ara verilmedi...

Meksika'dan başlayıp dünyaya hızla yayılan domuz gribi virüsü, Türkiye'deki okulların üzerine kabus gibi çöktü. Diyarbakır'da 23 kişide rastlanan virüs, Ankara'da Bilkent İlköğretim Okulu'nda 26 öğrenciyi etkisi altına almış, İstanbul'da ise önceki gün 6 öğrenci salgına yakalanmıştı. Kabus dün de Ankara ve İstanbul'da yeni kurbanlar buldu. Başkent'te domuz gribi görülen okul sayısı 11'e yükselirken, Milli Eğitim Bakanlığı salgına rağmen okulların tatil edilmesine gerek duymadı. İstanbul'da ise bir okulda dört, üç okulda ikişer, dokuz okulda birer kişi olmak üzere 13 ayrı okuldaki toplam 19 öğrencide H1N1 virüsü tespit edildiği açıklandı.

ÖZEL OKUL DA VAR
Kötü haberi ise İstanbul Valisi Muammer Güler yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu. "Paniğe gerek olmadığını" vurgulayan Vali Güler, virüs tespit edilen okulların tatil edilmesini gerektiren bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı. Vali Güler'in açıklamalarına göre, virüs tespit edilen okullar arasında hem devlet hem özel okullar var. Önceki gün 6 kişide virüse saptanmasının ardından dün bu sayısının 19'a yükselmesi ise 1 günlük bir artış değil. Çünkü hasta öğrenciler son 5 günden beri evlerinde tedavi görüyor ve tahlil sonuçlarına göre vaka sayısı ortaya çıkıyor.

ANKARA'DA 1 OKUL TATİL

Virüse yakalanan çocukların tedavileri evlerinde sürüyor. Bu öğrencilerle yakın temasa geçen insanlar da kontrollerden geçiriliyor. Öte yandan; Ankara Mamak'taki Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi'nde 4 öğrencinin de domuz gribine yakalanması üzerine, eğitime bir hafta süreyla ara verildi. Batman'da 11, Konya'da 2 , Çorum'da ise 1 kişinin virüs taşıdığı da belirlendi.