Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 20.10.2009 Gazete
ABONE OL

'Domuz' terörü

Dünyaya korku salan domuz gribi hastalýđý, Ankara'dan sonra Diyarbakýr'da da paniđe yol açtý. Çođu öđrenci 24 kiţide virüs tespit edilmesi üzerine, ildeki tüm okullar bir hafta süreyle tatil edildi. Ankara'daki hasta sayýsý ise 64'e yükseldi.

Vatandaşlar hastanelere koştu
İnsanoğlunun son korkusu olan domuz diğer adıyla A gribi, Türkiye'nin doğusuna da ulaştı. Yıllardır terörden çeken Diyarbakır, bu kez domuz gribi kabusuyla sarsıldı. Hantepe Eğitim Şehitleri, Huzurevleri, Süleyman Nazif ve Diclekent İlköğretim okullarında 5'i öğrenci 7 kişide H1N1 virüsüne rastlandı. Bu sayının dün 24'e ulaşması üzerine, tüm okullarda eğitime bir hafta süreyla ara verildi. Mevsimsel grip belirtileri taşıyan çok sayıda vatandaş da hastanelere akın etti. Kentte kriz masası kurulduğunu söyleyen Diyarbakır Sağlık İl Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, hastalık tespit edilen 7 kişinin evlerinde karantinada olduklarını belirtti.

Sağlık müdürünün kızı da var

8 yaşındaki kızının da A gribine yakalandığını söyleyen Kubat, "Bu grip mevsimlik gripten daha kolay atlatılıyor. Hastaların ateşlerine dikkat etmesi gerekiyor" dedi. Bu arada Diyarbakır'da dar gelirli insanların çoğunlukta yaşadığı yerlerde virüse rastlanması, "Hastalık nasıl geldi?" sorusunu akıllara getirdi. İsmini açıklamak istemeyen bir yetkili virüsün Diyarbakır'a ulaşmasını son günlerde yapılan uluslararası fuarlara bağladı. Öte yandan; Ankara'da domuz giribine yakalananların sayısı 64'e yükselirken, Samsun'da ise 2 kişi gözetim altına alındı.

Bilkentliler atlattı
Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, Bilkent BUPS İlköğretim Okulu'nda görülen domuz gribiyle ilgili açıklama yaptı. Virüse yakalanan öğrencilerin iyileştiğini belirten Doğramacı, "Okulda grip olanların hepsinin gribi geçti. Ateşleri çoktan düştü" diye konuştu.

Aşı yüzde 80 koruyor
Sağlık Bakanlığı Pandemi Koordinatörü Dr. Turan Buzgan A H1N1 aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İlk aşının ekim ayının sonunda yapılacağını belirten Buzgan, şunları söyledi: Aşı şu anda test ediliyor. Erişkinlerde tek doz, çocuklarda ise çift doza ihtiyaç var. Çocuklar için iki doz arasındaki ideal süre üç hafta. İlaç, yüzde 80 koruma sağlıyor. Normal grip aşısı olanlar da bu aşıdan yaptırabilir. Aşının bilinen çok yan etkisi yok. Aşılama olmazsa 5 bin 300 kişi gripten ölebilir, aşılama ile bu sayının 400'e inmesi mümkün. Aşı eczanelerde satılamayacak.

Şişmanlar dikkat!..
Amerika'da yapılan bir araştırma, domuz gribinin gençlerde ve obezlerde daha ölümcül seyrettiğini belirledi. Araştırma sonunda obezitenin domuz gribine bağlı ölüm için bir risk faktörü olduğu kaydedildi. Uzmanlar, "Diyabet ve kalp hastalıklarına yol açan obezite, A gribinin etkisini arttırıyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.