Sözcü, Cumhuriyet ve Odatv'nin "camiler satılıyor" haberi asparagas çıktı

18.09.2019 13:41

Sözcü ve Cumhuriyet gazetesi ile Odatv internet sitesi, AK Partili belediyelerin borç ödemek için camileri satılığa çıkardığı yönündeki haberleriyle büyük algı operasyonuna imza attı. Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, A Haber canlı yayınına bağlanarak, cami devrini siyasi malzeme yapan CHP yandaşı medyanın yalanlarını bir bir deşifre etti. Ramazan Bahçavan, "Dursunbey Belediyesi'nin Maliye'ye borcu yok." dedi.


A Haber canlı yayınına bağlanan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Sözcü ve Cumhuriyet gazetesi ile Odatv internet sitesinin "AK Partili belediyeler camileri satıyor." yalanını deşifre etti. Ramazan Bahçavan, "Ramazan Bahçavan, "Dursunbey Belediyesi'nin Maliye'ye borcu yok." ifadelerini kullandı.

"MALİYEYE DEVRİ YAPILDI"
Sözcü, Cumhuriyet ve Oda TV'de yayınlanan haberlerde, Dursunbey belediyesinin ilçedeki 8 camiyi satılığa çıkardığı yönünde asılsız haberler yayınlanmıştı. Türkiye'nin dört bir yanında rutin olarak yapılan ve kanunlar çerçevesinde devri gerçekleştirilen bu olay siyasi bir malzemeye dönüştürüldü. Konu hakkında açıklama yapan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, cami satışı diye bir durumun olmadığını, belediyeye ait arsalar üzerine yapılan camilerin arsalarının gerçek sahibi olan Maliye'ye devrinin yapıldığını söyledi.

"BU KARAR TÜRKİYE'DE ALINAN İLK KARAR DEĞİL"
A Haber canlı yayınına bağlanan Başkan Bahçavan, "Sevgili hemşehrilerim, kıymetli vatandaşlarımız. Özellikle son 24 saat içerisinde 'Dursunbey'de AK Partili belediye camileri satıyor' diye aslı astarı olmayan bir haber duyduk. Bu haberle ilgili işin doğrusu şu şekildedir. Dursunbey ilçemiz 111 tane mahallesi olan ve içerisinde 174 adet cami ve ibadethanesi olan, bu konuda da halkın çok duyarlı olduğu bir yer. Bu 174 tane camimizin ve mescidimizin yüzde sekseninin üzerindeki kısmı Maliye hazinesine ait. Genel Bunların belli kısmı Vakıflar Müdürlüğüne, belli kısmı şahısların, belli kısmı da dernek kurup cami yapan derneklere ait. Bunların 8 tanesi de Dursunbey Belediyemize ait. Camilerin taşınmazı değil arsası belediyemize ait. Biz de üzerinde hayırseverlerimizin, Diyanetimizin, müftülüğümüzün veya vatandaşlarımızın yaptırmış olduğu camilerin 8 tane arsasını bunların gerçek sahibi olan Maliye hazinesine verelim diye rutin bir karar aldık. Bu kararımız Türkiye'de alınan ilk karar değil. Tüm ülkedeki belediyelerimizin çoğu bu kararları daha geçmiş dönemlerde almışlar" dedi.

Diğer belediyelerin almış olduğu kararlarla ilgili de araştırma yaptıklarını ifade eden Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde 29 Ocak 2019 tarihinde Balıkesir'de bu şekilde olan camilerin arsalarının hazineye verilmesi ile ilgili kararın alındığını da hatırlattı. Hazinenin bu tür yerleri camilere ve mescitlere tahsislerini verdiğini de hatırlatan Başkan Bahçavan, Dursunbey'de bulunan 174 camiyi her bayram öncesi belediye olarak temizlik, bakım onarım yapıldığını ve yeni yapılan camilere de yardımda bulunduklarını ifade etti.

"ASPARAGAS HABER YAPTILAR"
Bu tür asparagas haberler ile bir gündem oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, "Camileri siyasete alet etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizim vergi borcumuz karşılığında camilerin satılacağı ile ilgili asparagas haberler yaptılar. 22 milyonun üzerinde bizim vergi borcumuz olduğunu iddia ettiler" dedi.

İŞTE O YALAN HABERLER
Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Balıkesir'in AK Partili Dursunbey belediyesinin vergi borçlarına karşılık camileri satışa çıkardığını öne sürdü.

Dursunbey Belediyesi'nin 22 milyon TL'yi geçen borcuna karşılık ilçede bulunan 8 caminin tapularıyla birlikte Maliye Bakanlığı'na devredileceğini Belediye Meclis kararında gördüklerini ifade eden Aytekin, "Bunu CHP'li bir belediye yapsa kıyameti koparırlardı. Ama kendileri bir ibadethaneyi borçtan ötürü satma cüretini sergiliyorlar" dedi.kalan karakter 1000

KARAKALEM KARAKALEM

YALAN, İFTİRA VE KEPAZELİK. ALÇAKLIĞIN DA BİR SEVİYESİ VARDIR AMA BUNLARINKİ O SEVİYENİN ÇOK ÇOK ALTINDA.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 18.09.2019 17:19
rıfkı rıfkı

bu karanlık oda ve diğer gazete haberciliğinde suyunu çıkardı. bunlara birisi dur demeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 18.09.2019 16:15
Mustafa Mustafa

İyide en son haber, haberle com gibi sitelerin kimlere hizmet ettiğini iyi şekilde vurgulayarak açıklayınız. Çoğu Ak partiyi savunan ve Ak parti tarafının yayını zannediyorlar. Algıyı kolay yutturuyorlar. Mynet MSN haber vs. kimlere ait olduğunu kimlere hizmet ettiğini açıklamaz vurgalamazsanız saf vatandaş yutuyor çünkü sözcüyü biliyor cumhuriyeti biliyor diğerleri havada kalıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.09.2019 16:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.