Keşkek nasıl hazırlanır?

Keşkek nasıl hazırlanır?

02.07.2015 00:00

Kastamonu’nun Tosya İlçesinde Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan keşkek fırınları, unutulmaya yüz tutmuş bir geleneği yeniden canlandırdı. Mahalleli, sabah güveç çanakları ve bakır kaplar içinde fırına bıraktığı keşkekleri iftar saatine yakın zamanda mis kokular arasında tekerlemelerle geri alıyor. İlçenin Şehreküstü Mahallesi'nde 15 gün önce dualarla açılan keşkek fırını Ramazan ayının ortasında her akşam keşkek sürme geleneğiyle devam ettiriliyor.


Hüseyin Yörük, Anadolu'da dededen toruna devam ettirilen Fırında Keşkek Sürme kültürünü şöyle anlattı: "Keşkek caba diye tabir edilen çömleğin içine yarısına kadar keşkeklik buğdayla doldurulur. Üzerine kuru soğan doğranır, biberi, tuzu konulur. Üstüne kemikli et dizilir ve buğdayı örtecek kadar su konulduktan sonra fırına sürülür. Eskiden her mahallede en az bir tane fırınlı ev bulunurdu. Fırına keşkek "vurmak" isteyen ev hanımları keşkek çömleklerini sabah saatlerinde fırına götürür, akşam saatlerinde almaya giderlerdi. Fırın ücreti para olarak ödenmez, herkes koltuğunun altına evinden iki üç parça yakacak odun alarak götürür. Fırın sahibesinin bu hizmetten dolayı kazancı ise o odunlardan artanıyla kışı çıkarmak olur. Akşam Ramazan topunun atılmasına yarım saat kala kadınlar keşkek vurulan fırınlı komşu evin avlusunda toplanır ve konu komşu fırının açılmasını beklerken aralarında sohbet ederlerdi. Mahalleli, keşkek fırının ağzının açılması sırasında güncel haberleri birbirlerine anlatırlar. Keşkek cabaları fırından çıktığında bütün çevreyi nefis bir koku sarardı. Keşkek yaklaşık sekiz saatte pişer.''

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.