Bor katkılı el dezenfektanı müjdesi! Bor madeninden dezenfektan nasıl üretiliyor? Diğerlerinden farkı ne?

Bor katkılı el dezenfektanı müjdesi! Bor madeninden dezenfektan nasıl üretiliyor? Diğerlerinden farkı ne?

26.03.2020 12:23

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bor katkılı el dezenfektanının seri üretimine başlanacağını duyurdu. Peki bordan dezenfektan nasıl üretiliyor? Diğer dezenfektanlardan farkı ne? A Haber muhabiri Murat Sekban, detayları Ankara’dan aktardı. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Koordinatörü Dr. Sedat Sürdem, konu ile ilgili ayrıntıları A Haber ekranlarında anlattı. Sürdem, "Bor diğer dezenfektanlar gibi eli tahriş etmiyor elimizde bir yara varsa iyileştirme özelliğinde” ifadelerini kullandı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bor madeninden üretilen el dezenfektanının seri üretimine başlanacağı müjdesini vermişti. Peki bordan dezenfektan nasıl üretiliyor? Diğer dezenfektanlardan farkı ne? A Haber muhabiri Murat Sekban, detayları Ankara'dan aktardı. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Koordinatörü Dr. Sedat Sürdem, konu ile ilgili ayrıntıları A Haber ekranlarında anlattı.

YARALARI İYİLEŞTİRİYOR

Sürdem, borun sağlık alanında nerelerde nasıl kullanıldığını aktararak, "Mevcut piyasadaki el dezenfektanlarından bazıları elde tahriş yapmakta kuruluk vermekte bundan dolayı bir taraftan virüsleri temizleyelim derken elimize zarar vermekteyiz. Bor diğer dezenfektanlar gibi eli tahriş etmiyor elimizde bir yara varsa iyileştirme özelliğinde" ifadelerini kullandı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.