Bugünkü
Takvim

dizisi 'i de kızdırdı

Türkiye-İsrail ilişkilerine darbe vuran '' dizisi Gazze kuşatmasına direnen i de kızdırdı. Dizinin konsept danışmanı Yeni Şafak yazarı Hakan Albayrak da diziyle yollarını ayırdı

  • Televizyon
  • 29.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.08.2010 14:08
ABONE OL
Ayrılık dizisi Filistinliler'i de kızdırdı
3. bölümde Türk-Filistin ilişkilerine büyük darbe vurulduğu belirtildi

Akşam'ın haberine göre, İsrail ve Türkiye arasında krize neden olan '' dizisi şimdi de Filistin ve Türkiye arasında ayrılık rüzgarları estirdi. Gazze merkezli 'Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi' diziyi yayınlayan TRT'ye bir mektup yazarak, dizinin Filistin direnişine hakaret ve ihanet ettiğini bildirdi. Dizinin 3. bölümünde, 'İsrail askerlerinin tecavüzüne uğrayan Filistinli kızların Filistinli silahlı kişiler tarafından öldürüldüğü' yönündeki sahnelere tepki gösteren komite, mektupta direniş savaşçılarının dizide kökten dinci fanatikler ve infaz tugayları gibi gösterildiğini belirterek isyan etti.

Sırtımızdan bıçaklamayın


'Ayrılık'taki sahnelerle Türk-Filistin kardeşliğine büyük bir darbe vurulduğunu vurgulayan komite üyeleri, direnişlerin bu tip saldırılara uğrayan kadınları kurtarmak için canlarını feda ettikleri bildirildi. '2 saatten fazla gözaltında kalan kadınların tecavüze uğradıkları ve sonra da öldürüldükleri yönündeki sahnelerin' gerçeklikle ilgisi olmadığı belirtilirken, in şüphe üzerine adam öldürecek kişiler olmadığı açıklandı. 'Siz, Osmanlı'nın torunları, bizi sırtımızdan bıçaklamayın. Acılarımızın üstünü örtmeyin, genç kadınlarımızı ve direniş mücadelemizi küçük düşürmeyin' denildi. Mektubu yazan İşgale Karşı Halk Komitesi üyesi Mueen Naim, bir haber sitesine yaptığı açıklamada, 'İzinsiz direnişe asla izin verilmez. Başına kelimeyi tevhit yazan yeşil bant bağlamış Filistinliler ve İslami düşünceli insanlar bağnaz ve kötü gösterildi. TRT'yi kınıyoruz. Bu Filistin davasına ihanettir' diyerek tepkisini gösterdi. Naim, 'Dizi, Filistin halkını gördüğü her şey karşısında kime ve neye bağırıp çağırdığını bilmeden bilinçsizce bağırıp çağıran hatta 'Yaşasın Filistin kahrolsun İsrail' diyeceği yerde 'Yaşasın İsrail kahrolsun Filistin' diye slogan atacak kadar yanlış yapan demagog bir halk olarak tasvir etmiştir' diyerek üzüntüsünü bildirdi.

Konsept danışmanı da diziden 'ayrıldı'

'Ayrılık' dizisinin konsept danışmanı Yeni Şafak yazarı Hakan Albayrak da diziyle yollarını ayırdı. Dizinin 2. bölümünün Filistinlileri rencide edecek bir hal almasının ardından isminin jenerikten çıkarılmasını talep ettiğini belirten Albayrak, ilk 3 bölümde bunun mümkün olmadığının kendisine bildirildiğini ancak 3. bölümün ardından adının jenerikte yer almayacağını belirtti. Albayrak, 'Türkiye'deki müsbet Filistinli imajını zedeleyen 2 ve 3. bölüm beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Dizinin jeneriğinde adım geçtiği için suçluluk duyuyorum. Filistin halkına karşı mahcubum. Şimdi bana haklı olarak ateş püsküren kardeşlerimden özür dilerim. Kampanya tabii ki bitmiştir' diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.