Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Teknoloji
 • 22.07.2021 18:52
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 22.07.2021 19:04
ABONE OL

Hollanda'da TikTok'a 750 bin Euro'luk 'çocuk' cezası! Kişisel Veri Koruma Kurumu affetmedi...

Son dakika teknoloji haberleri... Çocuklar üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinen sosyal medya platformlarından TikTok ile ilgili Hollanda'da flaş bir karar alındı. TikTok'a, ülkede çocukların kişisel verilerinin korunmasına ilişkin Felemenkçe dilinde açıklama sunmadığı için 750 bin Euro idari para cezası verildiğini açıkladı.

AA
TikTok'a 750 bin avroluk 'çocuk' cezası!

Çocuklar üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinen sosyal medya platformlarından TikTok ile ilgili Hollanda'da flaş bir karar alındı.

Hollanda'da Kişisel Veri Koruma Kurumu'nun (DPA), internet sitesinden yapılan açıklamada, TikTok'un çocuk kullanıcıların verilerini nasıl topladığı, işlediği ve kullandığına ilişkin Felemenkçe'de yeterli bilgilendirmeyi yapmadığı kaydedildi.

750 BİN EURO'LUK CEZA
İngilizce olarak paylaşılan kişisel veri kullanımına ilişkin metnin, çocuklar için yeterli olmadığı kaydedilen açıklamada, TikTok'a 750 bin EURO idari ceza verildiği belirtildi.

Açıklamada, TikTok'un Hollanda'da tescil edilen bir şirketi olmadığı için idari soruşturmanın, İrlanda'daki TikTok iştiraki üzerinden yapıldığı aktarıldı.

KULLANICILARIN AÇTIĞI TAZMİNAT DAVALARI SÜRÜYOR
Hollanda'da, kişisel verilerin güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle TikTok'a karşı açılan iki tazminat davası bulunuyor.

Bunlardan ilki Tüketiciler Birliği ve kişisel verilenin korunmasını amaçlayan bir vakıf tarafından ortaklaşa açılmıştı.

   16 YAŞINDAN KÜÇÜK HER KULLANICIYA BİN EURO TAZMİNAT TALEBİ
   Davayı açan kurumlar, TikTok'un 16 yaşından küçük her bir Hollandalı kullanıcıya bin Euro tazminat ödemesini talep etmişti.

   Piyasa Enformasyon Araştırma Vakfı (SOMI) tarafından haziranda Hollanda'da açılan diğer davada ise Avrupa'daki çocuk kullanıcıların veri gizliliğini ihmal ettiği gerekçesiyle TikTok'a 1,4 milyar avroluk dava açıldığı açıklanmıştı.

   TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN