Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Teknoloji
 • 21.01.2021 11:16
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 21.01.2021 11:16
ABONE OL

Teknoloji devinden flaş karar! telefon pazarından çekiliyor mu?

Samsung'la birlikte Güney Kore'nin diğer teknoloji şirketi  için işler eskisi gibi iyi gitmiyor. Uzun yıllardır telefon pazarında yer alan LG, eski parlak günlerini mumla arıyor. Önceki senelerde çıkardığı telefonlarla oldukça popüler olan ve ilgi gören teknoloji devi, telefon pazarından çekilmeyi planlıyor.

Teknoloji devi dükkanı kapatıyor mu?

Samsung'la birlikte Güney Kore'nin diğer teknoloji şirketi LG için işler eskisi gibi iyi gitmiyor. LG önceki senelerde isminden oldukça söz ettiriyordu. Fiyat/performans segmentinde çıkardığı telefonlarla bir döneme damga vurmuştu. Fakat son yıllarda LG'nin telefon satışları iyi değil ve tüketiciler tarafından eskisi gibi ilgi görmüyor.


4.5 MİLYAR DOLAR ZARAR
Son olarak pervane tasarımlı bir akıllı telefon çıkararak niş bir kitleye hitap eden LG, son 5 yılda telefon pazarında 4.5 milyar dolar zarar açıkladı. Tablonun bu denli kötü olması ise LG'yi radikal bir kararın eşiğine getirdi.LG'den yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:
"Küresel pazarda, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere mobil birimdeki rekabet daha da acımasız hale geldi. LG Electronics, mevcut ve gelecekteki rekabet gücünü göz önünde bulundurarak, cep telefonu birimimiz hakkında en iyi kararı vermemiz gereken noktaya geldiğimize inanıyor."


   TAMAMEN YA DA KISMEN BIRAKABİLİR
   Bu açıklama da LG'nin telefon üretimini tamamen ya da kısmen bırakabileceği şeklinde yorumlanıyor.


   Araştırma şirketi Counterpoint'e göre LG, Strategy Analytics tarafından 2013'ün ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarında üçüncü sırada yer almasına rağmen, 2020'nin üçüncü çeyreğinde ilk yediye bile giremedi.   Hürriyet'te yer alan habere göre LG'nin beş yıldan fazla kümülatif kayıpları ve kaynakların yanlış tahsisi değerlemeyi baskılarken, analistler, LG'nin cep telefonu birimini kapatmaya karar vermesi durumunda bunun piyasa değerini tahmini 4 trilyon won artırabileceğini (yaklaşık 27 milyar TL) ifade etti.

   TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN