Bugünkü
Takvim

Siber hırsızlardan korunmak için yapılması gerekenler

Dijital cihazlar evde ve işte olduğu kadar lerde de yanımızda. Elimizden düşmeyen bilgisayar ve telefonlarımız özellikle tatillerde veri hırsızlığına açık hale geliyor. Önleminizi alın, zarara uğramayın...

Siber hırsızlar tatilde vurmasın

Dijital cihazlar evde ve işte olduğu kadar lerde de yanımızda. Bu nedenle bilgisayar ve mobil cihazların korunması büyük önem taşıyor. Uzmanlar, güvenli kalabilmek için evden çıkmadan önce, tatilde ve tatilden döndükten sonra yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

GİTMEDEN HAZIRLANIN
Cihazlarınızda her zaman güncel ve lisanslı bir antivirüs veya güvenliği yazılımı kullanın.
Sisteminizde kullandığınız yazılımların güncellemelerini mutlaka yükleyin, böylece korunmanın öncelikli adımlarından birini yerine getirmiş olursunuz.
Verilerinizi mutlaka yedekleyin. Böylece bilgisayarınız ya da tabletiniz çalındığı veya kaybolduğu zaman, verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.
Şifrelerinizi harfli-rakamlı karmaşık şekilde oluşturun. Hatta sadece sizin için anlamlı olacak kısa cümlelerden parolalar oluşturabilirsiniz.
USB aygıtları virüse karşı kontrol edin.

TATİLDE DİKKAT!
Cihazlarınızı güvenli yerde tutun ve mümkünse güvenlik kilidi kullanın.
Herkese açık Wi-Fi ağları kullanırken, bankacılık işlemleri ya da online alışveriş gibi işlemlerden mümkünse uzak durun.
İnternet kafelerde, internet bankacılığı, e-posta şifreleriniz, sosyal medya siteleri giriş bilgileriniz gibi bilgileri girmekten kaçının.
Normal mailinize gelen mesajların yönlendirilmek üzere ayarlandığı bir tatil hesabı açabilir, tatilde bu e-posta hesabınız ele geçirilse bile uğrayacağınız zararın sadece tatil süresi içinde kalmasını sağlayabilirsiniz.
Cihazlarınızı çocuklarınız da kullanacaksa, ebeveyn kontrollü yazılımları edinin.

DÖNÜNCE BUNLARI YAPIN
Döndüğünüzde bilgisayarınızı, telefonunuzu, hafıza kartlarınızı, USB belleğinizi olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın.
Tatil için açtığınız e-posta hesabına yönelik yönlendirmeyi iptal edin ve normal mailinize geri dönün.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.