Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Teknoloji
  • 19.05.2019 21:24
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.05.2019 21:25
ABONE OL

’a yükleyen Group davalık oldu

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve çok konuşulan, üzerinden telefonlara yükleyen firması Group, ’nün davasıyla karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen ve çok konuşulan, WhatsApp üzerinden telefonlara casus yazılım yükleyen İsrail firması NSO Group, Uluslararası Af Örgütü'nün davasıyla karşı karşıya kaldı. İsrail'de görülen davada, siber istihbarat teknolojisi şirketi olan NSO Group tarafından oluşturulan 'Pegasus' isimli casus yazılımın Uluslararası Af Örgütü çalışanlarının bilgilerini çaldığı ve insan hakları savunucularını denetlemek için kullandığı iddia edildi.

'Pegasus' isimli casus yazılım WhatsApp üzerinden cihazlara sızarak cep telefonunun kontrolünü eline alıyor. Telefonu bir dinleme cihazına çeviren yazılım, verileri de kopyalıyor. NSO Group gibi şirketlerin müşterileri genelde terör ve ciddi suçlar ile mücadele etmek isteyen hükümetler oluyor. Ancak geçtiğimiz günlerde gündeme gelen durum casus yazılımın sıradan halka kadar sızdığını ortaya koydu.

Dava dosyası, Pegasus yazılımının yazılımcılarını, 'ürününün öngörülebilir kötüye kullanımını engellemek üzere yeterli önlemi almaması' konusunda suçluyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün mahkemeye verdiği ifadelerde casus yazılımın özel olarak insan hakları savunucularına yönelik geliştirildiğini söyledi. Örgüt ayrıca hükümetlerin Pegasus yazılımını insan hakları savunucularını ortaya koymak amacıyla geliştirdiğini söyleyen çok sayıda rapor olduğundan da bahsetti.

Mahkeme, NSO Group'un yazılım ihraç etme lisansını, yazılımın kötü niyetli bir şekilde kullanmasına göz yumduğu için geri istedi. Mahkeme ayrıca "NSO Group, işlenen insan hakları ihlallerini araştırmıyor, göz yumuyor ve yazılımlarını insan hakları savunucularını bastırdığı bilinen rejimlere satmaya devam ederek, sorumluluğunu yerine getirmiyor" dedi.