Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Teknoloji
  • 17.01.2019 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.01.2019 05:03
ABONE OL

''la ilgili 'tan ilk açıklama

Sosyal paylaşım sitesi 'ta geçen haftadan bu yana yayılan 10 yıllık değişim hareketi () tartışma yarattı. Zararsız bir eğlence olmadığıyla ilgili yazılan makaleye Facebook'tan yanıt geldi

Facebook'tan ilk açıklama

CBS News'in haberine göre, konusuyla ilgilenen uzmanlar, kişilerin da 10 yıl öncesi ve sonrası fotoğraflarını karşılaştırmalı paylaştığı hareketin, "yüz tanıma algoritmaları geliştirme amacı taşıyor olabileceği"ni savundu.

PROF. DR. AMY WEBB'İN YAPAY ZEKA İDDİASI
New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesinde görevli Prof. Dr. Amy Webb, hareketin, yapay zekanın öğrenmesi için harika bir fırsat olduğunu, 'un sistemlerinin, kullanıcıların görüntülerinde küçük değişimleri daha iyi tanıyacak şekilde geliştirilmesine imkan sağladığını kaydetti.

KATE O'NEILL: BU ZARARSIZ BİR EĞLENCE DEĞİL
Teknoloji haberleri sitesi Wired'ın yazarlarından Kate O'Neill de hareketin "zararsız bir eğlence olmadığını" öne süren bir makale kaleme aldı.

O'Neill, 10 yıl öncesi ve sonrasını yan yana gösteren fotoğrafların, insanların yıllar içindeki değişimini yakalamaya çalışan bir teknoloji için çok kullanışlı olduğunu vurguladı.

FACEBOOK'TAN AÇIKLAMA: HAREKETİ BİZ BAŞLATMADIK, KULLANICILAR BAŞLATTI
Tartışma üzerine Facebook da hareketle ilgisi olmadığını bildiren bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "kullanıcıların başlattığı hareketin kendiliğinden yayıldığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı" ifadesi yer aldı.

GEÇEN HAFTA BAŞLADI
Facebook'un yanı sıra Instagram ve Twitter'da geçen hafta başlayan harekete milyonlarca kişi, 10 yıl önce ve sonra çekilmiş fotoğraflarını yan yana paylaşarak katılım gösterdi.

Facebook, kullanıcılarını ve birlikte fotoğraf çektirdikleri kişileri tanımak için yıllardır yüz tanıma programı kullanıyor.