Bugünkü
Takvim

Yüz tanımayla evinize girecekler

Yüz tanımayla evinize girecekler
Dijital ortamda en güvenli şifreleme yüz tanıma... Ama şimdilik! Çünkü bugün telefonunuz üzerinden yüz izinizi alan ler, akıllı evlerde kullanılan bu uygulama yaygınlaştıkça tüm ultra lüks evlere ellerini kollarını sallayarak girebilecekler...

HER TELEFONA GİRERLER
Telefonun tuşlu olması ya da markası kesinlikle önem taşımaz. giren bir cihaz her zaman tehlike altındadır. Kişiyi bilen ve cihazına ulaşmak isteyen hacker o cihazı takip edip ulaşmak için birçok yol izleyebilir.

İNTERNETİ KAPATIN
İnternete bağlanabilen hiçbir cihaz güvenli değildir. İhtiyaç dışında sürekli interneti aktif bırakmamak gerekir. Hackerlar internete bağlı olan her cihaza girebilir...

EVİNİZ, ARABANIZ ÇALINABİLİR
Parmak izi, yüz tanıma, sesli komut veya retina izi şimdilik güvenli görünse de ileride akıllı evler ve akıllı cihazlar arttıkça tehlike büyüyecek. Sizler anahtar yerine ev kilidi olarak yüz tanıma kullandığınızda telefonunuza girerek sizin yüz izinizi alan birisi evinize de girebilecek. Ya da sesli komut ile aracınızı açabilecek.

SİTELERE DİKKAT
İnternet sitelerinin bazıları telefonunuzdaki yer, konum, mesaj, fotoğraf, rehber, vb. gibi bilgilerin çoğuna erişim için izin istiyor. Fazla önemsenmeyen bu izin, o internet sitesini işletenlerin tüm bu bilgilere ulaşmasını sağlıyor. Bu sayede hem de sizin izninizle sessiz bir şekilde her hareketinizi dinleyebiliyor ve şifrelerinizi öğrenip kişisel verilerinizi bakabiliyor.

SESLİ KOMUTLA İSTEDİKLERİNİ YAPARLAR
Siri ve Alexa gibi akıllı sesli asistanların düşük frekansla komut alabildiği ortaya çıktı. Bu frekansla alınan komut, sizin haberiniz olmadan telefonda çeşitli işlemleri yapabiliyor. Hatta kredi kartlarıyla alışveriş bile yapılabiliyor.​

DİJİTAL TEHLİKE 2 / Yarın: Bilgisayarların hepsi açık hedef!..


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.