Bugünkü
Takvim

uygulamalarının gizli fotoğraf çekmesi nasıl önlenir?

Google yazılım mühendisinin uygulamalarının aldıkları izinlerle kullanıcıları gizli olarak izleyebildiğini açıkladığını paylaşmıştık. Verdiğiniz masum izinleri kötüye kullanan uygulamalar için dikkatli olmakta fayda var. İşte kişisel güvenliğiniz için yapabilecekleriniz.

  • Teknoloji
  • 28.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.10.2017 11:31
ABONE OL
iOS uygulamalarının gizli fotoğraf çekmesi nasıl önlenir?

Uygulamaların açık kaldığı süre boyunca fotoğraf ve video çekebildiğini belirten Felix Krause, kayıtların anlık olarak internete aktarılabileceğini de söylüyor. Bunu çözmenin ise birden fazla yolu bulunuyor.

Burada ilk yol kameraları fiziksel olarak kapatmak. Hem öne hem de arka kamerayı bir bant ile kapatabilir ve sorunu kökünden çözebilirsiniz. Daha mantıklı olan ikinci yol ise uygulamalara verdiğiniz izinleri kontrol etmek. Ayarlarda yer alan Gizlilik seçeneğiyle uygulamalara verdiğiniz kamera iznini kapatarak kendini koruyabilirsiniz. Sıkı bir sosyal medya kullanıcısı değilseniz sadece ihtiyacınız olduğunda kamera iznini vermekte büyük fayda var.

Bir diğer yol ise fotoğraf çekimini yüklediğini uygulama içinden değil de 'in kendi kamera uygulamasını kullanarak yapmak. Fotoğraflarınızı ya da videolarınızı iPhone'un kendi kamerasıyla çekip daha sonra uygulamalara yükleyebilirsiniz. Böylelikle kamera izni vermeden de fotoğraf paylaşmaya devam edebilirsiniz. Bu durumun yakın zamanda Apple tarafından çözülmesi beklenirken, resmi bir güncelleme gelene kadar dikkatli olunması tavsiye ediliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.